"В офиса на Института за пътна безопасност (ИПБ) бе доставен диск с огромно съдържание на автентични документи за корупционни практики в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Във връзка с вменените ви правомощия и задължения, настояваме незабавно да освободите от заеманите длъжности Управителния съвет заедно с неговия председател на Агенция "Пътна инфраструктура", както и директора на Дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" (ППИ) в същата".
Така започва отворено писмо, адресирано до премиера Гълъб Донев и президента Румен Радев и изпратено днес до медиите. Искането за оставки е във връзка с документи, които според ИПБ доказват корупционни практики в АПИ и ППИ. Става въпрос за разплащане на неодобрени сертификати за строителни дейности за десетки милиони левове.
Посочен е пример с доклад за изплащане на сертификати, изготвен 25.11.2022 г. и одобрен същия ден (ВИЖ ТУК). Ден по-късно обаче - на 26.11.2021 г. предходен УС на АПИ след доклад на директора на дирекция АРОК е спрял тези строителни дейности. Следователно - според ИПБ тези сертификати и разплащания по тях не следва да се извършват:
"В изготвен от директора на дирекция ППИ доклад до УС на АПИ става ясно, че се пробутват за разплащане неодобрени сертификати за строителни дейности за десетки милиони левове. Същия доклад е изготвен на 25.11.2022 г. и в същия ден е бил одобрен, а неговото одобрение е основание за одобрение на 107 (сто и седем) броя сертификати на обща стойност от 190 668 778,46 лв. с ДДС, което е удостоверено с протокол 32850/25.11.2022 г. на УС на АПИ, който прилагаме. Тези сертификати и разплащания по тях не следва да се извършват, тъй като на 26.11.2021 г. предходен УС на АПИ след доклад на директора на дирекция АРОК е спрял тези строителни дейности (ВИЖ ТУК), за което прилагаме документите за тези действия".
От ИПБ прилагат и пакет от писма (ТУК) на директора на Дирекция "АРОК" на АПИ до директора на Дирекция "ППИ" на АПИ, от които ясно се вижда , че въпросните сертификати за извършени строителни дейности не са приети, като последното писмо е с дата 17.03.2022 г.:
"Имаме информация, че този състав на УС на АПИ начело с председателя, както и директора на Дирекция "ППИ" са назначени по настояване на освободения от длъжност и уличен в корупционни практики зам.-министър на МРРБ Захари Христов".
"Масивът от предоставените ни документи е огромен и от тях ясно се вижда бездействието на УС на АПИ по некачествено извършени строителни дейности, затваряне на очите по изпълнението на обществени поръчки и индексиране на дейности с повече от 100% от стойността на договорите, което струва стотици милиони левове на българските данъкоплатци. Този масив от документи е представен на Европейската прокуратура и Европейската комисия. В тази връзка посочените по-горе длъжностни лица е редно незабавно да бъдат освободени от длъжност, за да не пристъпят към унищожаване на документи и заличаване на следи. Надяваме се на вашите ефективни действия в борбата срещу корупцията в България", завъшват писмото си от Иститута за пътна безопасност.