Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От догодина се очертава неприятна масова изненада относно асансьорите в България

12 октомври 2016, 11:43 часа • 4654 прочитания

Не знаем защо държавата все още няма позиция за по-старите асансьори в България и необходимостта от вкарване на спешна телефонна линия от кабините. Това заявиха от Националния браншови съюз „Надзор и поддръжка на асансьори, подемници и ескалатори” на специална пресконференция.

От пресконференцията стана ясно, че имало молба срокът за поставяне на т.нар. спешни телефонни линии и аварийни лампи в асансьорите да бъде удължен, а да не е още от началото на 2017 година. Изискването за такава линия е записано в Наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьори. По думите на Борислав Георгиев обаче в момента нещата са така наредни, че след 1 януари догодина по нормативна база трябва да бъдат спирани асансьори, които нямат спешна телефонна линия. Спирането на асансьор става от ДАМТН, но след предписание на надзорните органи. Тук нещо куца – хем си надзор, хем нямаш право да спираш, а само предписваш, беше тезата на Георгиев.

По думите на Мирослав Паскалев от Софийската асоциация на асансьорните техници най-големият конфликт с държавната администрация е защо се налага слагането на аварийна линия, след като всеки има мобилен телефон? Хората ни обвиняват, че си измисляме слагането на такива линии, за да печелим повече пари, добави Паскалев.

Друг интересен въпрос е кой купува мобилните карти за спешните телефонни линии, попитаха от бранша.

По експертни оценки поставянето на телефонно устройство за спешна връзка от асансьорна кабина ще струва между 280 и 600 лева. Много обаче зависело от самото устройство, а отделно е монтажът. Над 300 лева ще е при всички случаи, казаха техниците, които обясниха и, че устройствата са от две части. Борислав Георгиев посочи и, че ДАМТН прави технически прегледи по държавно определена тарифа, докато частни лицензирани фирми го правят на пазарен принцип.

Според посочената на събитието статистика в България има приблизително 80 000 неизправни асансьора. Затова и експертите поискаха промяна в законодателството, уреждащо работата на асансьорните техници в България. Те се оплакаха, че вече е имало внесени нормативни промени в началото на миналата година, но те не били приети, а и „90% от бранша” не са ги подкрепяли. След това обаче имало среща на бранша със зам.-икономическия заместник Даниела Везиева, на която подробно се разписали предложения, но и досега нямало нищо.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес