Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още на първи кръг: 14% от кандидатите за директори на училища отпадаха

28 февруари 2024, 12:55 часа • 7582 прочитания

14% от явилите се на конкурсите за директори на училища не са успели да го постигнат и не продължават напред, съобщиха от пресцентъра на МОН. 

До втория етап на конкурсите за директори на училища са допуснати 311 кандидати. Те е трябвало да отговорят на 50 въпроса с три варианта за отговори. Минималният резултат за допускане до следващия етап от конкурса беше 30 точки.

ОЩЕ: През януари започват първите конкурси за училищни директори

Конкурси за директори бяха обявени в 276 училища в цялата страна. Кандидатите бяха 415, като до първия етап на конкурса бяха допуснати 376. От тях 11 не се явиха на теста. В случай че няма кандидат за дадено училище или единственият кандидат е отпаднал поради неявяване или нисък резултат, конкурсна процедура се прекратява.

Втори етап

Кандидатите, които продължават към втория етап трябва да представят концепцията, която са подготвили за развитие на съответната образователна институция. Вторият етап започва на 5 март по графици изработени от съответното РУО. Кандидатите ще бъдат информирани за мястото на провеждане в съответната област.

Заедно с концепцията на самия изпит те ще трябва да решат и два конкретни казуса. За да се избегне субективният елемент са разработени повече от 150 подобни казуси. Всички те се базират на реални ситуации, които са се случвали в българските училища и при които е било нужно не формално прилагане на нормативната уредба, а лидерски подход.

Членовете на комисията ще имат право да задават въпроси, но само относими към съдържанието на концепцията на кандидата, казусите и спецификата на длъжността.

ОЩЕ: Визионери, не администратори: Започват директорските конкурси

За да има пълна прозрачност участниците в конкурса ще са без мобилни телефони, а целият изпит ще бъде видео и аудио заснеман от министерството.

За първи път изборът на директори на образователни институции е ориентиран не просто към намирането на администратори, а към търсене на лидери, които биха допринесли за промяната в българското образование.

Това е част и от предприетите инициативи на МОН за промяна на образователната система и към намаляване на механичното възпроизвеждане на знания и формиране на повече умения и компетентности в учениците. За да се случи тази промяна, е важно как се ръководи всяко едно училище. Затова и философията на правилата на новите конкурси е да бъдат избрани не само нормативно подготвени хора, но личности с множество качества и компетентности.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес