70% от всички проекти, финансирани в изминалия програмен период на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., са напълно приключени. Това обяви служебният регионален министър Иван Шишков, уточнявайки, че става въпрос за 543 проекта.
Днес министърът откри Годишното информационно събитие на програмата, управлявана от МРРБ. Той отчете, че Оперативна програма „Региони в растеж“, която е на финала на своето изпълнение, се реализира с много добри темпове. До момента са разплатени над 2,293 млрд. лв. - или 73% от бюджета на програмата, който е над 3 млрд. лв.
Сертифицираните средства, представени в Европейската комисия и одобрени от нея като допустими, възлизат на 1,893 млрд. лв. - или 60% от бюджета. В рамките на ОПРР 2014 – 2020 са сключени 765 договора за предоставяне на финансова помощ, а 222 са в процес на изпълнение.
Към днешна дата са реализирани 85 проекта за образователна инфраструктура и 244 за енергийна ефективност в жилищни и административни сгради. Завършените проекти за ремонт и модернизация на градска среда в големите общини на страната са 48, а за подпомагане на процеса на деинституционализация на деца и възрастни – 70. За обновяване и модернизация на пътна инфраструктура са финализирани 27 договора.
Шишков информира, че през миналата седмица Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. беше официално одобрена от Европейската комисия. Тя предвижда инвестиции от над 3,6 млрд. лв. за развитие на българските региони. „Програмите допринасят изключително много за реалното преобразяване на населените места. Радвам се, че работим изключително добре в партньорство с общини, държавни институции, Световна банка, висши училища, неправителствения сектор, бизнеса и гражданите и резултатите са добри“, каза още арх. Шишков, цитиран от пресцентъра на МРРБ. Той подчерта, че в програмния период 2021-2027 г. партньорският подход ще продължи, като ще се търси още по-голямо взаимодействие.
„За нас като управляващ орган на една от най-големите инфраструктурни програми в България – Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 -2020 г., тази година беше изключително важна. Успяхме да направим така, че да нямаме нито едно загубено евро и рискът от загуба на средства да бъде преодолян. През последните няколко месеца наваксахме темпото и върнахме доверието в нашите бенефициенти, за да продължат успешното изпълнение и приключване на проектите си въпреки кризата и всички глобални икономически и обществено-политически проблеми“, каза зам.-министър Десислава Георгиева.
Тя коментира, че вече се сключват анекси за индексация с 15% на строителните договори по ОПРР 2012-2020 г. Има и направени плащания от страна на бенефициентите към фирмите с повишените цени. „Очакваме по този начин строителството да се върне в нормални темпове“, каза тя. По думите ѝ - сред рисковите проекти по програмата са тези за ремонт на центъра на София и проекта за доставка на медицински хеликоптер на Министерството на здравеопазването.
„В постоянна координация сме с колегите, провеждаме и срещи. Имат срок до септември 2023 г. да завършат проектите си. Отчитаме пълна мобилизация, така че се работи усилено с целия капацитет да се преодолеят трудностите“, коментира заместник-министърът.
ОЩЕ: Иван Шишков: Голямата новина не е "Витиня", а че всички магистрали са готови