Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Насилието над журналист да бъде третирано като тежко престъпление

06 април 2014, 16:01 часа • 16821 прочитания

"Според управителния съвет на Съюза на българските журналисти за нас случаят е ясен. Това е опит да се сплаши Генка Шикерова и да се попречи на професионалната й работа. За жалост голяма част от журналистите, особено по-младите, се разделят с професията си, за да се разминат с тази опасност. Причините са не толкова защото са се уплашили, а по-скоро поради невъзможността да завършат своята работа. На всички ни е ясно, че медиите в България зависят твърде много от корпоративни интереси. Нашият съюз излезе с предложение пред НС, насилието върху журналист да бъде третирано като тежко престъпление и да бъде завишена наказателната отговорност", коментира председателят на Съюза на журналистите Снежана Тодорова пред БНТ1.

"Точно затова беше протестът, защото не бяха разкрити предишните престъпления. Едно дело само на 9 месеца бива спряно поради липса на извършител. Това дава усещане за спокойствие на виновния. Трябваше да тръгне едно по-детайлно разследване, да се види с какво Генка е засегнало някого", отбеляза журналистът от БНР Силвия Великова.

"Това беше тест за нас, журналистите, дали сме съпричастни. Но големият въпрос е кой има интерес тези престъпления да остават ненаказани", заяви журналистът от БНТ Камен Алипиев.

"Толкова силно е възмущението от поредния акт на насилие върху имуществото на журналист, което е израз на журналистическа солидарност. Най-страшно е, че все още не са известни извършителите, което дава основание на престъпниците да смятат, че са всесилни", заяви Тодорова.

"В никакъв случай това не е политизиран протест, всеки отиде свободно. Не виждам политически подтекст в това да поискаш оставка", отбеляза Великова.

"Медиите се опитаха да неглижират протеста, именно заради това, че някой е викнал оставка, което е смешно. Този протест е сигнал към младите ни колеги и цели да покаже на всички, че ние имаме гилдия и сме склонни да се борим за това нашият глас да се чува", вметна Алипиев.

"Съюзът на българските журналисти работи върху документ за защита на журналистическия труд и на професията журналист. Надяваме се той да позволи на журналистите да работят по-свободно. Това няма да е закон за медиите", завърши интервюто си в БНТ1 Снежана Тодорова.

 

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес