НАП поиска някои от заведенията да върнат суми, получени като подкрепа заради COVID мерките. Българска асоциация на заведенията и Сдружение на заведенията изразиха несъгласието си срещу искането на НАП. През 2020 г. се откри програма, при която дружествата, които са преустановили своята дейност, получиха до 20% от оборотите си като помощ.
"За да получим тези помощи имаше етап на одобряване, през който трябваше да предоставим доказателства за реализирани обороти за съответния отчетен период, за който кандидатствахме за помощта. Този етап продължи около два месеца, в които имаше разяснения, досъбиране на доказателства за реализирани обороти, отстраняване на технически грешки и след което одобрените кандидати получиха банков превод със съответната помощ от НАП. Два месеца по-късно имаше т.нар. етап на отчитане, в който трябваше да представим документи за изразходване на средствата, които сме получили. След което имаше още две фази на отпускане на помощ, в които от нас се искаше да предоставим съгласие на НАП, за да извършват служебни справки за текущите обороти“, обясни собственикът на заведение Калин Иванов.
Получил е уведомление от НАП на 1 февруари за извършване на проверка.
„В някои от уведомленията има текст, с който кандидата получил помощ, се подканва да възстанови средства, които явно са изчислени като надплатени в 7-дневен срок. Още по-абсурдното е, че има и законна лихва, а това са европейски пари, отпуснати по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност, т.е. те не са на българската хазна. Излиза, че НАП от чуждите пари иска да реализира 10% печалба“, добави той по БТВ.
По думите е много важно да има диалог, ако е допусната грешка, тя е допусната от НАП, тъй като условията на програмата бяха изключително конкретни и заведенията, които са ги получили, са отговаряли на тях.
„НАП извършва проверки на 861 фирми, получили финансова помощ. 66 от проверяваните дружества не са представили отчет за изпълнената дейност. В такъв случай ще се наложи тези дружества да възстановят получената помощ. В договора за представяне на тази безвъзмездна финансова помощ е предвидено НАП да извършва последващ контрол на крайните получатели“, заявиха от приходната агенция.