Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-кървавата година в историята на журналистиката

25 януари 2013, 21:37 часа • 11689 прочитания

Изминалата година бе изключително смъртоносна. Броят на журналистите, убити през 2012, нарасна с 33% спрямо предходната година до общо 88 души, съобщи в нов доклад "Репортери без граници", предаде БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)

Организацията обяви, че в периода от януари до декември м.г. по света са били арестувани общо 879 журналисти, а 1993 са получавали заплахи или са били нападани физически.

Общо 38 служители на медии са били похитени, а 73 са напуснали родината си принудително. 6 медийни сътрудници и 47 граждански журналисти са били убити, а общо 144 блогъри – арестувани.

Броят на журналистите, загинали по време на изпълнение на задълженията си в Близкия изток и Северна Африка, е бил 26 души, докато този на убитите в Азия и Субсахарска Африка – съответно 24 и 21. Спад на убитите е бил отчетен единствено в Западното полукълбо.

Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"

Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига

Предходният рекорд бе поставен през 2007., когато бе отнет животът на 87 души. Убийствата през 2012 г. бяха извършени по време на войни, бомбени нападения, от групировки, свързани с престъпността и от ислямистки бунтовници по поръчка на корумпирани правителствени служители.

"Причините за безпрецедентния брой убити журналисти през 2012 бяха войната в Сирия, хаосът в Сомалия, талибаните в Пакистан", обясни генералният директор на РБГ Кристоф Делоар.

Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“

Още: Прогноза за времето - 15 февруари 2025 г. (събота)

Докладът откроява още петте най-смъртоносни държави в света и петте най-големи страни-затвори за журналисти.

На първо място по леталност се нарежда Сирия – най-малко 17 служители на медии, 44 граждански журналисти и 4 медийни сътрудници, следвана от Сомалия, Пакистан, Мексико и Бразилия.

Челната позиция при "затворите" пък заема съседна Турция. В нея през м.г. са били задържани най-малко 42 журналисти и 4 медийни сътрудници. Броят на служителите на медии, които понастоящем се държат зад решетките във връзка с тяхната работа, е безпрецедентен от края на военното управление в страната. Позовавайки се на репресивните закони, турските съдебни практики се доминират от съображенията за сигурността на страната и проявяват малко уважение към свободата на словото и правото на съдебен процес.

Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.

Още: Горещите теми в интернет на 14 февруари: Свети Валентин за политиците, Трифон Зарезан за всички останали

Макар че климатът е меко казано смущаващ, турските медии продължават да се развиват динамично и да се разнообразяват.

По-надолу в черния списък се нареждат Китай, Еритрея, Иран и Сирия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес