Повече от половината руснаци съжаляват за разпадането на СССР - главно възрастни хора, които не използват интернет, с ниско образование, предава РИА Новости, цитирана от БГНЕС.
Това показват резултатите от допитване, проведено от Общоруския център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ).
Точно преди 90 г., на 29 декември 1922 г. на конференцията на делегациите от конгресите на Съветите на Русия, Украйна, Баларус и Закавказката социалистическа федеративна съветска република (ЗСФСР) бе подписан договорът за образуване на СССР. С договора юридически бе оформено създаването на нова държава от четирите съюзни съветски републики.
Според анкетата за разпадането на СССР съжалява всеки втори запитан (56%). Преди десет години носталгиците по СССР бяха повече – 65%. Като правило това са хора над 45 г., жители на столиците, с ниско образование и не използващи интернет.
За разпада на СССР не съжаляват 33% от анкетираните - преди десет години те бяха 27% - главно младежи (54%), хора с висше образование (37%) и активни интернет потребители (43%).
Две трети от руснаците са убедени, че СССР е способствал за културното и икономическото развитие на народите, живеещи на неговата територия - 67%, (72% преди десет години). Според данните на ВЦИОМ, ако през 1988 г. разпадането на СССР е било смятано за неизбежно от една четвърт от запитаните (25%), сега техният дял е нараснал – 35%.
Редактор: Десислава Ушатова