Повече от 20 000 нарушения на работното време, организацията на робота, почивките и отпуските са констатирали от КНСБ за миналата година. Малко над 11 000 от тези нарушения са свързани с работното време, каза вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов.
"Основният проблем е свързан с т.нар. "сумирано отчитане на работното време", което се наложи в последните години като изключително изгодно за работодателите. Започна да се използва и от държавната администрация в отделни случаи. При този начин на отчитане на работното време фактически се създават възможности за системна работа в почивните дни. Нарушават се и лимитите за полагане на извънреден труд, установени със закона", заяви той.
Чавдар Христов обясни, че проверките на Инспекцията на труда показват, че нарушенията са нараснали с близо 50 на сто през последните две години.
Най-често нарушенията на работното време се констатират в строителния сектор, ресторантьорството, търговията, здравния сектор, охранителните фирми.
Има дейности, при които това обективно се налага и за тях е оправдано да се въвежда такова отчитане на работното време, поясни Христов, цитиран от БНР.
Днес на специална пресконференция КНСБ ще изнесе данни за злоупотребите с работното време и ще представи своите идеи за изменения и допълнения в Кодекса на труда.