Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На съд: Полицаите не искат да ги тестват за наркотици

04 август 2023, 15:27 часа • 2987 прочитания

Наредбата, която постанови служителите на МВР и полицаите да преминават през тестове за наркотици, е атакувана във Върховния административен съд (ВАС).

Жалбоподател е Централния полицейски синдикат на МВР, който иска съдът да отмени наредбата от 2022 г. и да я определи като нищожна и незаконосъобразна. Причините, според синдиката, са противоречия със Закона за нормативните актове (ЗНА), съобщава lex.bg.

Делото във ВАС ще се състои на 1 ноември 2023 г.

Мотивите зад приемането на въпросната наредба са свързани с няколко случая на случайно заловени дрогирани униформени. След приемането ѝ МВР започна да прави тестове на полицаите, което породи остро недоволство сред самите служители. Причината - наличието на положителни проби в Бургас.

От полицейския синдикат тогава контрираха и обявиха тестовете за неефективни, тъй като били силно чувствителни и освен наркотици засичат бензодиазепините, които се използват при лекарствата за безсъние и тревожни разстройства, при медикаменти за главоболие, болкоуспокояващи и др. Защитниците казват, че има случаи и на фалшиво положителни тестове за наркотици при употреба на енергийни напитки.

Още: Полицаите искат 10% увеличение на заплатите

За проверките на полицаите се използват същите тестове DrugCheck3000 и DrugTest5000, с които се тестват всички шофьори. Както знаем, когато тестът е положителен, шофьорите масово са задържани, отнема им се книжката, стига се и до прекратяване на регистрацията на автомобила им. За да докажат, че не са дрогирани, те трябва да дадат кръвна проба, но резултатът от такава проба излиза след месеци. През цялото това време набедените шофьори търпят вредите от положителния тест. Затова в последната година от МВР постоянно обещаваха промени в другата наредба от 2017 г. за тестове за алкохол и наркотици, които тази година трябваше да са готови, но още не са публикувани.

Сега обаче синдикатът на полицаите очаква от ВАС да отмени и наредбата, по която пък те дават проби за наркотици. В жалбата си пишат, че в проекта за приемането ѝ не са били изложени мотиви за това колко ще струва на бюджета и не е направен анализ за съответствие с правото на ЕС. От синдиката посочват още, че мотиви за нужното финансиране са задължителни, защото в наредбата се казва, че изследванията за наркотици на полицаите се заплащат от тях, само ако са положителни, а в останалите случаи тестването ще е за сметка на МВР.

Още: МВР търси да закупи 30 000 наркотеста

"Вижда се ясно противоречие между проекта, който твърди, че не са необходими допълнителни финансови средства и самият текст, който предвижда разноските да са за сметка на бюджета на МВР. Подобни разходи не са предвидени и в Закона за държавния бюджет", посочват полицаите, като подчертават, че това е съществено нарушение. Според тях липсва описание и на очакваните резултати, включително и финансовите, както изисква ЗНА.

В наредбата се казва, че проверките за наркотици се извършват и при наличие на външни признаци, поведение или реакции, а жалбоподателите обръщат внимание, че тези предпоставки не са конкретизирани и не се разбира какво поведение и реакции могат да станат причина за проверка.

Те негодуват и срещу задължителното даване на пробите, тъй като в наредбата се казва, че се извършват със заповед на министъра, на главния секретар на МВР и на шефовете на териториалните звена на главните дирекции. От синдиката припомнят, че според чл. 29 от Конституцията никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие. Те цитират и решение на съда в Страсбург по делото "Р.С. срещу Унгария", според което задължителното тестване за наркотици може да бъде характеризирано като подобно отношение.

"В допълнение следва да се има предвид и че задължителните прегледи без информираното съгласие на заинтересованото лице е в нарушение на чл. 8 от ЕКПЧ. Едно лице не може да бъде санкционирано за своя личен избор, защитен от Конвенцията, било то на преглед, лечение или други медицински мерки. По тези причини считаме, че Наредбата противоречи с правата на служителите предвидени от КРБ и от Хартата", се казва в жалбата до ВАС. В наредбата обаче е предвиден отказ за изследване, като е записано само, че в такъв случай се съставя протокол с подписите на двама свидетели.

Още: Девет месеца без книжка, ако пиеш сироп за кашлица? Какво не знаем за наркотестовете? (ВИДЕО)

От синдиката посочват още, че наредбата не отговаря и на условието за съразмерност с поставените цели, като не предоставя и нужните защитни мерки срещу злоупотреби. Полицаите имат предвид чл. 3, т. 1, буква "б" от наредбата, според който проверките за наркотици могат да се извършват и по мотивирано предложение на прекия ръководител.

"Така се дава възможност тази процедура да е индивидуална по инициатива на преките началници на служителите в МВР. Това би позволило на гореспоменатите лица целенасочено и субективно да започват процедура срещу свои служители, с които имат лични неразбирателства. По този начин се създават предпоставки за нарушаване на правата на служителите предвидени от КРБ и от Хартата", пишат полицаите.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес