Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: Войниците могат да служат до 50-годишна възраст

11 декември 2013, 14:06 часа • 22238 прочитания

Пределната възраст на войниците се увеличава от 45 на 50 години. Това стана, след като парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС), предаде БГНЕС.

Законът бе приет с подкрепата на 85 народни представители, против бяха 5, и 55 се въздържаха. Срокът за внасяне на предложения между първо и второ четене ще бъде 3 дни. Проектът за изменение на военния закон, който депутатите приеха, е внесен от Министерски съвет.

Пределна възраст бе драстично намалена през 2010 г. от 49 на 45 години. С приетото днес се предлага да се възстанови положението от преди тези изменения. Според вносителите така ще се създаде възможност за по-пълноценно използване потенциала на войниците. Ще бъдат реализирани икономии на средства, необходими за приемане на военна служба на граждански лица и последващото им обучение, се казва още в становището на вносителите.

С промените в ЗОВС Инспекторът на МО ще прави и проверки на бойната подготовка, войсковия ред и дисциплина и на оперативните способности във въоръжените сили. В настоящия момент тази дейност е вменена като отговорност на началника на отбраната само по отношение на Българската армия, но не и относно останалата част на въоръжените сили. Освен това няма законова възможност орган на министъра на отбраната да осъществява цялостен контрол върху бойната подготовка, войсковия ред, дисциплината и оперативните способности във въоръжените сили.

Военнослужещите мъже, които са самотни родители (осиновители), ще могат да ползват отпуски, свързани с отглеждането на децата им. В доклада на социалната комисия, която също приела предложенията, се посочва, че с приемане на предложението след използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, военнослужещият ще има право на допълнителен отпуск в размерите и при условията на чл. 164 от КТ за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст.

Освен това след използване на този отпуск, ако военнослужещият има четири и повече деца при поискване ще има право на неплатен отпуск по смисъла на чл. 165 от КТ до навършване на 2-годишна възраст на детето, ако то не е настанено в детско заведение. Военнослужещ родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, ще има право на отпуск в размер 12 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст в случаите, когато: не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него; другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда или другият родител е починал.

Времето, през което се ползват отпуските, се признава за трудов стаж. При смърт или тежко заболяване на майката или когато военнослужещият сам се грижи за отглеждането на детето, той ще има право на отпуск при временна неработоспособност поради карантина, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.

Депутатите отхвърлиха други проекти за изменение в закона, сред които този и на бившият транспортен министър Ивайло Московски, който предлага Авиоотряд 28 да премине към министерство на отбраната.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес