Вече бившият министър на културата Найден Тодоров отчете постигнатите цели в Министерството на културата в периода (09.04.2024 г. - 16.01.2025 г.). В отчета си маестрото припомня какво се е случило в културното министерство, кои са неговите инициативи и къде работата на учреждението се е подобрила. На мястото на Тодоров идва актьорът Мариан Бачев, който на 16 януари се закле в Народното събрание заедно с останалите министри от кабинета на премиера Росен Желязков.
Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха
Акценти от отчета на Найден Тодоров
По предложение на министър Найден Тодоров България беше избрана за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през настоящата 2025 г. Предложението бе гласувано на 31.07.2024 г., в рамките на 46-ата сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия. Домакинството ни е обвързано с увеличаване на шансовете ни за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство.
В отчетния период министър Найден Тодоров, заедно с експерти от Министерството, изготви и законопроект за промяна на финансирането на сценичните изкуства с цел да се подпомогне работата на културните институти в тази област и да се гарантира възможността за стимулиране на качествените постановки и концерти, както и да се минимизира натрупването на дефицити.
Още: Министри от ЕС с подкрепа за културните сектори чрез "Творческа Европа"
Финансовата част
Снимка: Министерство на културата
Прието бе ПМС за допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. в размер 500 000 лв. за изплащане на държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията на 110 лица – пожизнено, в размер 500 лв. всяка, както и на 25 лица – пожизнено, в размер 350 лв. всяка, за изключителните им постижения и за цялостния им принос в областта на културата.
На 07.08.2024 г. Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата. Средствата в размер на 3 млн. лв. са за финансирането на проекти за фестивали, събития и чествания в областта на сценичните и визуални изкуства, нематериалното и литературното наследство.
Още: "Защо не ни плащате?": Съюзът на артистите нападна Министерството на културата
Прието е Решение на Министерския съвет за осигуряване на държавната гаранция за временна изложба "В окото на бурята. Сецесион в Украйна". Изложбата се провежда в Националната галерия – Двореца в периода от 11.10.2024 г. до 19.01.2025 г. Представени са движими културни ценности (49 живописни произведения), собственост на Националния художествен музей на Украйна в гр. Киев и на музеите в градовете Днипро, Лвов, Полтава и Одеса. Произведенията са спасени от зоната на военните действия с помощта на колекционера Франческа Тисен-Борнемиса и инициираната от нея международна група "Музеи за Украйна". Украинското изкуство от края на XIX – началото на XX в. е от особен интерес за българската публика заради очевидните прилики в развитието на модернизма в двете страни.
Модернизация и оптимизация на администрацията
Снимка: БГНЕС
Изготвено е техническо задание за нов сайт на Министерството на културата.
С постановление за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Министерството на културата получи 44 нови щатни бройки, коитo са разпределени между ключови структури. През последните години дейността на Национален фонд "Култура" (НФК), Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) и Изпълнителна агенция "Национален филмов център" (ИА НФЦ) беше силно затруднена поради недостиг на щатни бройки, необходими за екзистенциални длъжности, в това число - липсата на бройки за експерти в НИНКН проваляше в продължение на години изготвянето на План за опазване и управление на "Старинен град Несебър".
Реформи, под-нормативни актове, програми, правила и формули за разпределение на средства
Изготвена е нова Наредба Н-4 за провеждане на конкурси за директори на държавни културни институти.
С изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) бяха приети изменения и допълнения, свързани с устройството, управлението и организацията на работа на Националния фонд "Култура" (НФК). С новосъздадена разпоредба на чл. 24, ал. 4 от ЗЗРК се предвижда, че дейността, структурата, функциите, организацията на работа и числеността на фонда се определят с устройствен правилник, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на културата.С § 24, ал. 1, т. 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата е предвидено задължение за министъра на културата в тримесечен срок от влизането в сила на закона да внесе в Министерския съвет проекта на устройствен правилник по чл. 24, ал. 4 от ЗЗРК. Основна цел на предлагания проект на правилник е да се създадат ясни правила за дейността на Национален фонд "Култура".
Изготвени са проекти на Устройствени правилници на Национален фонд "Култура" (обн. в бр. 109 на ДВ на 28.12.2024), както и на Националния филмов център.
Още: Оръжията, човекът и Народният театър в битка с цензурата и тесногръдието (ВИДЕО)
Снимка: БГНЕС
Изготвени са нови Правила за условията и реда за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на визуалните изкуства, които преминаха процедура по обществено обсъждане и бяха утвърдени със заповед на министъра на културата.
Междуведомствена работна група разработва проект на Наредба за реда за опазване на културното наследство при бедствия и въоръжени конфликти. Проведени са 8 заседания.
Още: Теч на култура: Схемата с театрите в Разград и Смолян и ролята на Министерството на културата
Министърът на културата Найден Тодоров инициира и проведе срещи с представители на сценичните изкуства, на които обсъдиха необходимостта от промени в сектора с цел оптимизиране на работата и минимизиране на възможностите за лоши практики. Министър Тодоров се срещна с представители от Асоциацията на работодателите в театралната област (АРТО), както и с директори на столични културни институти в областта на сценичните изкуства. По време на срещите Найден Тодоров представи визията на Министерството за необходимостта от промени в системата на финансиране и за продажба на билети, за въвеждане на единна система за счетоводство, за класифициране на институтите, за паспортизацията на сградите и за изработване на нов стандарт за финансиране, който да бъде съобразен както с регионалните специфики, така и с художественото ниво, изпълнението на бюджетните и творческите задачи, наличността на сграден фонд и др.
Браншови договори и награди
Подписан бе нов браншов колективен трудов договор в областта на музикално-сценичните изкуства на 25 юни 2024 г. под егидата на Министерство на културата. Подписан бе и браншов колективен трудов договор в областта на музейното дело на 25 юни 2024 г. под егидата на Министерство на културата.
Снимка: БГНЕС
Министър Найден Тодоров връчи две цигулки, собственост на българската държава - "Страдивариус" - 1716 и "Гуарнери дел Джезу" - 1733 г., на Светлин Русев и Лия Петрова. Виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще ги използват в изявите си у нас и на световните сцени в следващите 5 години въз основа на утвърдените през 2022 г. правила.
Още: Министър Тодоров награди Силви Вартан със "Златен век" - огърлие
Сесии и обществени поръчки
Проведени са три сесии за финансиране на фестивали в областта на музикалните, театралните и танцовите изкуства. Подкрепени са 55 проекта на стойност 948 672 лева.
Проведена е конкурсна сесия за теренни археологически проучвания и теренна консервация. По време на сесията в Министерство на културата са подадени общо 151 заявления за финансиране, на обща стойност 7 492 195 лв. Проектите са оценени от междуведомствена експертна комисия на 5.07.2024 г. В резултат са одобрени за финансиране общо 58 проекта на обща стойност 2 751 490 лв. През месеците юли и август бяха сключени и съответните договори за провеждане на археологически проучвания и теренни издирвания в цялата страна.
Обявена бе сесия за целево финансиране на проекти в областта на визуалните изкуства, като общата сума за финансиране на проекти е 700 000 лв. В Министерството на културата бяха подадени общо 145 заявления за финансиране, на обща стойност 3 714 262 лв. Проектите са разгледани от комисия по допустимост, като допуснатите проекти са 114 бр. Финансирани са 27 проекта.
Още: Министърът на културата видя атака срещу себе си заради опит за реформа
Снимка: Actualno.com/Румен Скрински
Обявена бе конкурсна сесия за целево финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии, като общата сума за финансиране на проекти бе 8 000 000 лв. Сключени са договори със спечелилите конкурсната сесия.
От техническа и експертна комисия са разгледани заявления за финансиране на аварийни дейности по консервация и реставрация на недвижими културни ценности. През м. юни 2024 г. са сключени 5 договора за следните обекти: "Вилата на братята Евлоги и Христо Георгиеви" в гр. Карлово, храм "Света Троица" в гр. Свищов, средновековна крепост "Баба Вида" в гр. Видин, жилищно-търговска сграда на ул. "Съборна" в гр. Пловдив и "Късноантична крепост "Стенос" в прохода Траянови врата, землище на с. Долна Василица, Община Костенец.
Пълното резюме на отчета на маестро Найден Тодоров можете да откриете на сайта на Министерството на културата.