Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли българската държава да се справи с фалшивите новини?

25 август 2018, 09:23 часа • 1242 прочитания

Явлението „фалшиви новини“, което завладя света, създава несигурност в бизнеса, тъй като е много важно да има достоверна информация за реакции и бизнес тонове. Това коментира икономистът проф. Ганчо Ганчев пред БГНЕС.

„Наличието на фалшиви новини увеличава волатилността на пазарите, нестабилността и влошава прогнозите“, добави той. Едно от нещата, което е непряко свързано с тези новини е развитието на т.нар блокчейн технологии, при които информацията, която се генерира за сделки за цени, не може да бъде фалшифицирана.

„Това е някаква реакция на бизнеса да създаде такава технология и информационни бази, които са одобрени от всички участници, което означава, че са достоверни. Това е една от възможните реакции да се предпази бизнесът“, смята икономистът.

Проф. Ганчев не вижда начин как държавата би се справила с този проблем. При силна намеса би се превърнало в някаква цензура и пораждане на още повече фалшиви новини.

„Цензурата и официалната информация също съдържат в себе си силни елементи на фалшификация и измислени неща, които не са проверени от никого. Така че държавата много трудно може да направи нещо по въпроса. Решението на проблема за бизнеса, по-специално с икономическата информация, е да се прави внимателен анализ на данните и да се уповава на блокчейн технологията, която не може да бъде манипулирана, обясни Ганчев.

Според известния адвокат Марин Марковски обаче държавата трябва да създаде специален закон срещу фалшивите новини.

„Този закон трябва да бъде подчинен и на принципа, че всяко действие, което има сериозни обществени последици за гражданите, следва да намери своята санкция. Закон без санкция, то е пожелание, лозунг, намерение, игра с претенции, че ще се прави нещо. Разбира се, този закон трябва да бъде сериозно обмислен. Няма пречка в изключителни случаи да се приеме, че фалшивата новина, която е обмислена, представлява престъпление и трябва да се потърси отговорност по Наказателния кодекс. В тази връзка е необходимо да се включи в него и специален текст“, категоричен е адвокатът.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес