Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мисия кръводарител (ВИДЕО)

14 ноември 2020, 11:00 часа • 5367 прочитания

Диана Димитрова е един от редовните кръводарители в Националния център по трансфузионна хематология. Дарявала е над 20 пъти. Тя върви по стъпките на баща си и е категорична, че ще научи трите си деца на същото. За първи път дарява, когато е на 18 години, продължава да го прави и днес.

"Баща ми е редовен кръводарител. Той има сребърен медал по кръводаряване. Никога няма да забравя беше на Цветница, това ми беше първото кръводаряване. То не се забравя. Бях изключително уплашена, но бях сигурна, че искам да го направя, просто защото следвах добрия пример на татко. Хубаво е да следваме добрите примери и кръводаряването е нещо, за което трябва да работим всички", споделя Диана.

"Винаги има нужда от кръв. Реално погледнато никога не знаеш дали утре наш близък, роднина няма да има нужда. Кръвта няма цвят за избори. Няма значение от кои си, коя партия следваш, от кой отбор си. Всички сме равни, когато имаш нужда от помощ. Децата тръгват по примера на родителите си, ако твоето дете вижда, че четеш книга, то ще чете книга и трябва осъзнаем, че независимо какво говорим и пишем, примерът е най-важен. Ние не трябва да възпитаваме децата си, трябва да възпитаваме себе си."

Диана помага и в организирането на редовни кръводарителски акции в община Елин Пелин.

"Ние поддържаме едни между 50 и 60 кръводарители на всяка акция. И това ме прави горда, че познавам такива хора. И дори да нямаш право да кръводаряваш, ти можеш да си полезен с разнасяне на листовки, провеждане на информационни кампании, това е изключително важно."

В последните години постепенно се увеличава броят на кръводарителите в България. През 2019 г. те са били над 170 000. Но за да няма недостиг и затруднения при осигуряването на кръв за лечебните заведения техният брой трябва да достигне 250-300 000 на годишна база.

"В началото на пандемията имаше спад и то доста рязък, защото хората бях уплашени и притеснени. В момента вървим стандартно, но като брой е по-малко в сравнение с предходни години. Предвижданията са за около 165 000 дарители за годината, общо за страната.  Това е спасяване на човешки живот. Болните, които са в лечебните заведения спрямо предходни години не са намалели, даже бих казал, че има увеличение покай пандемията, така че призивът ми е, който има възможност, чувства се здрав нека да дари – дали плазма, дали кръв, това няма значение", категоричен е д-р Николай Николов – директор на Националния център по трансфузионна хематология.

Изискванията към кръводарителите са да бъдат на възраст между 18 и 65 години, над 50 килограма и да не страдат от сериозни заболявания.

Мъжете могат да даряват кръв до 5 пъти годишно, а жените – до 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца.

Автор: Габриела Андреева


Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес