Министерството на отбраната няма информация за броя на повиквателните, които се разпращат към хора от запаса и резерва.
Това показа справка на Actualno.com от отговор на служебния ресорен министър Димитър Стоянов до депутата от "Продължаваме Промяната - Демократична България" и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов.
В питането си по парламентарен контрол Божанов изисква информация за това колко са пратените повиквателни/писма/покани от януари 2020 г. до днес, а мотивите му са публичните притеснения по темата. Отговорът на МО е, че военните окръжия не събират и не съхраняват информация за броя, а причината - военният отчет се актуализирал ежедневно и данните се променяли непрестанно.
"Очакван отговор от министерство на отбраната. Не знаят колко писма са изпратили на лица от резерва и запаса. И не ползват регистрите на държавата за източник на необходимите им данни. Няма да питам дали отчетът се води на тетрадки, защото се притеснявам от отговора", написа по този повод самият Божанов в профила си в социалните мрежи.
ОЩЕ: Не, българската армия не се е обявила против приемането на еврото (СНИМКИ)
Припомняме, че преди 2 седмици министерството съобщи пред БНР, че през цялата 2022 г. и първите месеци на 2023 г. са връчени толкова повиквателни заповеди, колкото в годините назад до 2011-а.
"Всяка година се извършва актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет", гласеше позицията на ведомството, без да отчита факта, че подмяната на запасни и техника-запас се извършва основно през месеците февруари, март, април, август, септември и октомври. Това се случва чрез изпращане на известия до запасни и собственици на техника-запас без мобилизационно назначение, като на място в окръжията получават повиквателна заповед и им се разясняват причините за нейното връчване.
Очакван отговор от министерство на отбраната. Не знаят колко писма са изпратили на лица от резерва и запаса. И не ползват регистрите на държавата за източник на необходимите им данни. Няма да питам дали отчетът се води на тетрадки, защото се притеснявам от отговора.
— Bozhidar Bozhanov (@bozhobg) April 29, 2023
От отговора до бившия министър Божанов става ясно още, че към момента не се предвижда събирането на данни за резервисти, запасняци и собственици на техника-запас да става по електронен път от масивите на други институции (заболявания, трудови договори и т.н.). Ако информацията се събира електронно, биха се спестили административни разходи, но отговорът е, че било важно данните да се представят лично на място, а и съответният човек да положи подпис.
Снимка: Actualno.com