Купуването на медийни услуги ще става без обществена поръчка. Това решиха окончателно депутатите, като изключиха от Закона за обществените поръчки купуването на програмно време и осигуряването на предавания.
Депутатът от Реформаторския блок (РБ) Гроздан Караджов настоя плащането на медийни услуги да става с обществена поръчка. А текстът да отпадне от изключенията, предаде БНР.
"Тази практика за плащане под масата, с обществени средства, на медийния комфорт на т.нар. "възложители", съществува в България от доста време. Ние сме твърди противници на това и ги искам отгоре на масата. В сегашния текст това наистина е раздаване на пари гьотере", каза Караджов.
Филип Попов от БСП каза, че от групата ще подкрепят предложението, а Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт категорично заяви, че зад този текст с големи букви изниква думата "лобизъм".
В крайна сметка, предложението за отпадане на изключението не получи необходимата подкрепа.
Като цяло парламентът одобри 13 вида процедури по Закона за обществени поръчки с приетите текстове. Сред приетите процедури е и ограничената процедура, чрез която оферти могат да подадат само кандидати, които са получили покана от възложителя след проведен подбор. Депутатите приеха и състезателна процедура, предаде "Фокус".
Депутатите одобриха договарянето с предварителна покана за участие, договарянето с публикуване на обявление за поръчка, състезателен диалог, партньорство за иновации, договаряне без предварително обявление, договаряне без предварителна покана за участие, както и без публикуване на обявление за поръчка. Сред процедурите по този закон са конкурс за проект, публично състезание и пряко договаряне.