Комисията за защита на потребителите (КЗП) се е натъкнала на нарушения, при които търговците в сферата на небанковите финансови институции се изкушават да поставят клаузи в договорите, които изискват от потребителя при предсрочна, макар и основателна, изискуемост по кредита да плати всички съпътстващи разходи, включително лихвите. Така потребителят плаща за нещо, което не е ползвал, обясни председателят на комисията Димитър Маргаритов.
Като цяло обаче КЗП е установила, че търговците се съобразяват с издадените от регулатора предписания за отстраняване на неравноправни клаузи в договорите. Комисията е проверила над 40 договора в небанковия финансов сектор и разгледала около 4000 клаузи, от които е издала около 350 предписания за отстраняване.
"По отношение на неравноправните клауза основно те са свързани с ограничаването на някои права на потребителите", каза Маргаритов. Той обясни, че част от "изкушенията" на търговците е да слагат клаузи, които правят кредитите неправомерно предсрочно изискуеми. Освен това са открити нарушения, при които въпреки забраната на закона, потребителят се задължава да плаща различни такси за обслужването и подръжката на кредита, които понякога могат да надвишат самата главница по него, обясни председателят на регулатора. Имаме и клаузи, в които потребителите са задължавани да издават записи на заповед, които са забранени за потребителските кредити, каза още Маргаритов.
Той призова потребителите, ако забележат неравноправни клаузи, да сигнализират КЗП.
Що се отнася до проверките при туроператорите Маргаритов заяви, че нарушенията са основно свързани с опит за ограничаване на отговорността на туроператорите, ако са свързани с дейността на техни контрагенти. По закон туроператорът носи цялата отговорност дали той или неговите контрагенти могат да изпълнят всички условия по договора, обясни Димитър Маргаритов. Той добави, че обикновено в сферата на общите условия има опити да се ограничат сроковете по съответно договорения туристически пакет.
"Като статистика се забелязва, че при 3-4000 клаузи около 10% от тях са неравноправни", каза Маргаритов, коментирайки сферата на работа на туроператори. "Като цяло броят на нарушенията намалява с около 10%", повтори отново председателят на КЗП.
"В отделни сектори забелязваме и значително намаление на нарушенията, добави той. "С 37% за последното тримесечие са намалели нарушенията в сектора онлайн търговия", заяви Маргаритов. Това означава, че онлайн търговците се ориентират в тази нова материя, научават правилата, стараят се да ги спазват и вероятно КЗП оказва положително влияние, по думите на шефа на Комисията.
На какви още нарушения се натъкват от КЗП при обявяването на намаления, опасните стоки и дали намаленията от Черния петък са реални четете в Expert.bg.