Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога трябва да има избори - Антоанета Христова и Кольо Колев в спор

07 септември 2020, 13:46 часа • 3195 прочитания

Две месеца недоволство. Как ще продължат протестите и какъв е изходът от кризата? Темата коментираха пред NOVA политическият психолог проф. Антоанета Христова и социологът Кольо Колев.

„Ако кажем нашата версия, това значи да заемем позиция. Притеснявам се, че в последно време анализаторите се превръщат в ярко знаме на една от двете страни, но това не внася полза за разбирането на процеса. Знам, че има война на интерпретации и всеки опитва да се присвои моралната позиция, която му дава правото да бъде моралния победител. Знам, че обществото е разделено ярко и причините не са тук и сега, а назад в историята”, смята проф. Христова.

„Голяма интерпретация е кой е народът? Едните казват, че властта е дадена от народа, за това ние ще защитим народа от тези, които го атакуват. Другите казват, че те са народа и искат промяна. Кое е вярно? Това се решава по един начин - избори ”, смята Кольо Колев.

Проф. Христова обясни, че легитимността се дефинира от избори, които сега са казали каква да е структурата на правителството. Делигитимност пък било тогава, когато сформираното управление не може да взима решения и да прокарва политика. Към дадения момент това не се случва, смята тя и изрази мнение, че се злоупотребява с понятието народ.

„Най-грубо са разделени на две задълбочени в своята емоция части. Изходът е избори, но не сега. Ние си говорим за ситуацията в България. Цялата ни история е битка на други сили, а ние винаги сме били по някакъв начин манипулирани от тях. Интересите на Балканите се преплитат, но никой не говори за това. Трябва да има историци и хора, които разбират от тези влияния. Както и да не ни е страх да говорим за това ”, смята политическият психолог.

Кольо Колев изрази противоположно мнение. Той смята, че всеки си има своите интереси, но това нямало отношение към изборите в България.

„Имаш създадена криза, напрежение, проблем с легитимността на властта и оспорване на нейното право да управлява. Това е нещото, което виждаме на площада.

Стигнало се е до този тип напрежение, което трябва да бъде решено. Не виждам нищо неестествено, ненормално и нетипично да има предсрочни избори”, каза политологът.

Историята с "Хиполенд" кристално показа лицето на властта. Тя се меси там, където не ѝ е работа и разпределя, и преразпределя в бизнес отношенията - нещо, което е абсолютно нетърпимо, каза Колев. Той допълни, че ГЕРБ стоят във властта заради финансови интереси.

"Всеки месец, това са около 4-5 млрд., които държавата разпределя и преразпределя, сложете ги по месеци", посочи той.

Според него е възможно е хем управляващите да загубят лицето си, хем да се стигне до предсрочни избори.

"Това, което е в основата на тази криза, е общественото напрежение, недоволството, което се възбужда от всеки глупав акт на властта", подчерта Колев.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес