Ако бъдат представени непосилни условия – например еднократно плащане и висока цена, това са тежки условия. Така военният министър Красимир Каракачанов коментира предстоящите преговори за закупуване на F-16 за българските ВВС.
Утре, 7 май, българска делегация отива в САЩ. Заради това Каракачанов посочи, че България няма на всяка цена да се стреми към сделка и от думите му стана ясно, че страната ни ще иска да се плаща на вноски. На изричен въпрос ще спрем ли преговорите при "тежки условия" от американска страна, военният министър отговори, че такова решение може да бъде взето само на правителствено ниво. Припомняме, че целта е да бъдат купени първо 8 F-16, като парламентът отдели 1,8 млрд. лева за целта, а от Lockheed Martin обещаха да търсят начин да ни продадат изтребителите по-евтино. Сега военният министър посочи, че американците са дали уверение, че до 3 години след подписване на договор новите F-16 ще са на разположение на българските ВВС.
Същевременно Каракачанов подчерта, че тече ремонт на хеликоптера Ми-17, който аварира при Летище Пловдив преди почти година (бел. ред. – тогава загинаха двама пилоти) и затова на днешния парад няма да има хеликоптер-знаменосец.
"30 години нищо не се е правило, а в последните 2 години почнахме ремонти на Ми-17 и Ми-24, на МиГ-29, на танковете. Едновременно бяха стартирани проектите за нов самолет, нова бронирана машина и за патрулни кораби. Виждам след 5-6 години, дай Боже, армията с нова ескадрила самолети, със 160 бронирани машини, с два нови патрулни кораба в Черно море, а недокомплекта от кадри за армията да сме го стопили с три четвърти", заяви военният министър, който уточни, че сега недокомплектът е 5000 души.
"Трябва да обърнем още повече внимание на социалния пакет. 2 години увеличавахме заплатите на военнослужещите, надявам се, че и 2020 г. отново ще вдигнем заплатите. Обществото и бюджетът дължат още", каза Каракачанов.
Проучване на Министерството на отбраната (МО) сочи, че само за 3 месеца одобрението за Българската армия е скочило с 2% - от 47 на 49. Това каза в интервю за БГНЕС заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев.
Некомплектът в армията в момента е около 20%. "Всъщност той се запази от това, което беше в предходната година, като за първи път тенденцията е за неговото овладяване. За първа година имаме по-висок брой постъпили в армията, отколкото е броят на напусналите. Може да се каже, че сме преодолели негативната тенденция за постоянно намаляване", каза Илиев. Генералът припомни, че за миналата година постъпилите в армията са със 156 повече, отколкото са напусналите.
Именно некомплектът дава основание в началото на февруари тази година Министерството на отбраната да стартира национална информационна кампания за популяризиране на военната професия. Тя е под надслов "Бъди войник" и основната цел е да бъдат привлечени кандидати за военна служба като се запознаят предварително с условията за кандидатстване, социалния статут на военнослужещия, както и с възможностите за личностно и професионално развитие във Въоръжените сили на България.
Що се отнася до конкретните резултати, той дава за пример конкурсът за Сухопътни войски от началото на тази година, на който за 185 длъжности кандидатствали 478 души, което е съотношение 2.5 за едно място. За сравнение миналата година за вакантните места в Сухопътните войски съотношението било 1:1, а предходните години дори и по-ниско. Наред с този конкурс, по думите на генерала, скоро е приключил срокът за подаване на документи за ВМС, където съотношението е 1:1. В момента има конкурс за Националната гвардейска част, за бригада "Специални сили", за Стационарната комуникационна информационна система. "Ще има и други конкурси през годината. Това не е всичко", каза генералът.