АБВ смята, че финансовият дефицит в голяма част от министерствата говори за лоша бюджетна дисциплина. Това заяви пред БНР вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
"Над 50% от средствата, предвидени за актуализация на бюджета за 2015 година, са за приключване на проекти и там има обективни причини. Трудно можеше в края на миналата година да бъде предвидено какво ще бъде завършено и колко ще има нужда от финансиране", заяви Калфин.
Той обаче каза, че друга част е свързана с компенсации по отделни ведомства. "Становището на АБВ е, че тук става дума за хлабава бюджетна дисциплина. Преди месеци премиерът Борисов каза, че за всяка актуализация на бюджета на министерство иска оставка на министър. В такъв случай няма да останем министри в кабинета", заяви Калфин.
Калфин обясни, че МВР получава 180 млн. допълнително с актуализацията на бюджета. Голямата част от тези средства ще отидат за компенсации за напускащи служители. Пари има и всеки ще получи това, което му се полага.
Вицепремиерът заяви още, че реформа се прави с пари, а не само чрез съкращаване на хора. "Трябва да се освободят средства, с които силовите ведомства да получат оборудване и по-модерна техника. Ако не се подобрят материалните условия, едва ли ще се повиши качеството в МВР", посочи той.
Според Калфин се е пропуснала важна стъпка, като е пропуснат диалогът със служителите от сектор "Сигурност", които излязоха на протести сред обявяването на съкращението на социалните им придобивки. "Реформата е доста по-цялостна от това преструктуриране. Тя включва промени в материалната база, а промяната в статута на служещите в този сектор е нещо неизбежно. Надявам се сега да има достатъчно разговори и да се успокоят работещите, че няма да загубят от социалния си пакет. Трябва да се разделят различните видове труд в тези ведомства и новите служители да знаят, че имат различни условия, когато постъпват на работа. Според него, когато класът прослужено време влезе в заплатата, тя замръзва", заяви Ивайло Калфин.
Министърът каза още, че бюджетът за 2016 година показва, че ще има около 2 млрд. повече разходи в сравнение с 2015 година. "От тях една четвърт ще отиде в социалната сфера, огромната част за актуализацията на пенсии. Другите увеличения отиват именно е сектор "Сигурност", където се надявам, че ще бъде повишено качеството на материалния ресурс. Средства ще бъдат насочени и към сферата на образованието – повишаване на заплатите на учителите и разширяване на целодневното образование", каза той.
Калфин беше категоричен, че предвиденият дълг за 2016 година в размер на 5 млрд. е част от гласуваните миналата година 16 млрд. лева и няма да бъде теглен нов. "Тези средства отиват за погасяване на стар дълг и покриване на дефицитите", заяви Ивайло Калфин.