Традицията на Великден повелява на трапезата винаги да има козунак. Но изборът му никога не е лесен. Какъв да бъде той, попитахме Марияна Кукушева, която е председател на Управителния съвет на Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
"Изключително важно място на трапезата заема козунакът, който е божественият хляб за този период на годината. Козунакът е специфично тестено изделие, което събира в себе си богатството на живота през богатството и разнообразието на суровините, които се влагат в него. Божественият хляб носи символа на живота, на надеждата, той е символ и на прошката, на добрата дума, на прегръдката - затова козунакът се дарява", коментира пред Actualno.com Кукушева. Тя обясни, че традицията повелява козунакът да се носи на кумовете и кръстници. "Козунакът се споделя със съседи, с приятели, но най-вече със семейството. По време на тези силни великденски дни, на този изключително богат празник, особено място имат човешките взаимоотношения. Тогава, когато в човешките очи блестят не просто сълзи от мъка, а сълзи от радост, че отново сме заедно и животът продължава", обясни Кукушева.
Кукушева бе категорична, че хлебарите и сладкарите винаги за Великден са успявали да отговорят на търсенето на пазара. Тя обясни, че българските потребители отдавна са се уверили, че нищо не е по-вкусно и по-добро от козунак, произведен в България спрямо тези, които се внасят от ЕС. "Обяснимо е защо вносните козунаци имат много дълъг срок на годност. Те имат в състава си изписани немалки количества консерванти. В българския козунак срокът на годност е в рамките на 10 дни до 2 седмици и това обяснява защо пресният, произведен в България козунак, е много по-вкусен, топи се в устата и за него се полагат извънредни усилия, за да отговорим на пазара. Има нещо много важно в случая. Българските козунаци освен своя богат състав, имат и своя специфичен аромат, свързан с ползване на фрукти по това време на годината", каза тя.
По думите й в козунаците се слагат лимонови, портокалови корички, ползва се много мармалад и стафиди. "В същото време има козунаци с ядки, козунаци без ядки, включително и козунаци с шоколадови капсули, които във фурната се разтапят, а инак са в твърдо състояние. Многообразиието от козунаци дава възможност на потребителите да се ориентират и да изберат своя козунак на пазара", посочи Кукушева.
Тя обърна внимание, че и тази година на пазара няма биокозунаци, както се рекламират. И обясни, че биопроизведен е козунакът, в който е сертифицирана всяка суровина. "Такава сертификация няма изобщо на българския пазар. Моля потребителите да не се подвеждат по търговски реклами. Това са търговски трикове, които покачват цените на козунаците, а потребилите нека се доверят на своя производител на хляб, който обикновено по това време на годината, произвежда и козунак".
Марияна Кукушева коментира и въпроса с цените на козунаците. "Имаме различни цени в търговската мрежа. Зависи кой е производителят, какви материали са сложени в козунака и на каква локация се транспортира. Давате си сметка, че в рамките на изтеклата година от миналия Великден досега, цените на енергоносителите са покачени близо 7 пъти, цената на газта е покачена 6 пъти, цената на основната суровина брашното е покачена два пъти. Цените на яйцата са различни, цените на захарта са различни, цените на маслото са в пъти по-високи. И, разбира се, цената на олиото е покачена. Въобще това е фино сладкарско изделие или вид печиво, което съдържа в себе си богат състав от суровини. Затова и няма как да очакваме цените на козунаците тази година да бъдат същите като миналата година", каза още Кукушева.
Тя пожела на всички българи да бъдат живи и здрави, да е сладък хлябът им, да си простят непростимите неща и да не забравят, че сме силни, когато сме заедно. "Нека добрата дума има превес над тревогата и несигурността на днешния ден, нека вярваме повече в доброто, което ни очаква утре", каза още Кукушева.
А ако ви е интересно как се прави домашен козунак, може да видите много рецепти и трикове ТУК.