Декларацията против настаняването на бежанци в Телиш не претърпя промени, предвид неофициалната информация, която получихме, каза Петя Веселинова, говорител на протеста в село Телиш, предаде Фокус.
„В първоначалният си вид декларацията е публикувана и изпратена до институциите, вчера на 26 ноември, но все още не сме получили никакъв отговор и, за съжаление, едва ли ще имаме такъв”, обясни Веселинова.
По думите й очакванията са да се отговори черно на бяло, че няма да има такъв лагер. „Ние много обстойно сме описали фактите за това поделение. Декларираме няколко неоспорими факта. В поделението има военна техника, която е от стратегическа важност за националната сигурност. Това е много важно и ние сме изпратели сигнал до министъра на отбраната”, обясни тя.
„Споменали сме, че около поделението има главен железопътен път, газово находище - едно от най-големите в България, на 4 км. до поделението. Това са неща, които застрашават националната сигурност на държавата ни, ако се ситуира такъв лагер там. Районът е определен като индустриална зона Плевен – Запад, което предполага интерес на инвеститори, а с наличието на такъв лагер, този интерес ще отпадне”, посочи Петя Веселинова.
„Другото важно нещо, което сме посочили в декларацията е, че село Телиш е удостоено със златен печат и признато за уникално европейско селище заради археологическите находки, които имаме тук. Това е свързано с проекта, предвиден за селото, и за поделението. Неправителствена организация има идея, концепция, която е разпратена до всички институции, за превръщането на това поделение в парк-музей на историята на студената война. Всичко е насочено към това Телиш да се превърне в една уникална туристическа зона, което би било невъзможно при наличието на какъвто и да е било лагер тук”, обясни Веселинова.