Израел предупреди Сирия, че ако президентът Асад реши да нанесе ответен удар по израелска територия, неговият режим ще бъде унищожен, съобщава The Times of Israel.
Според изданието тази позиция е изложил на срещата с руския президент Владмир Путин премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Спешната среща се състоя във вторник, 14 май, в Сочи. Нетаняху отлетя за Русия, за да противодейства на продажбата на руски зенитни комплекси С-300 на Сирия.
„Състоя се много наситен диалог, включително по доста чувствителни теми, такива като безопасността. Беше повдигнат въпросът и за С-300. Представени бяха аргументите на руската страна, които са добре известни. Те (израелската страна) бяха изслушани”, заявил след преговорите говорителят на руския президент Дмитрий Песков.
Предупреждението за Асад от Израел прозвуча няколко часа след като в нощта на 15 май израелската територия беше подложена на минометен обстрел от страна на Сирия. В резултат никой не е пострадал и няма материални щети. В същото време арабските вестници съобщиха, че радикалната ислямистка организация „Хизбула” възнамерява да открие „нов фронт” срещу Израел на Голанските възвишения.
Миналата седмица Сирия обеща да даде „незабавен и жесток отговор” на всякакви следващи израелски удари, след като Израел на два пъти атакува от въздуха територии край Дамаск. Твърди се, че целта на ударите са били пратки с оръжие за „Хизбула” насочени от Иран към Ливан.
Високопоставен израелски чиновник е заявил за в. „Ню Йорк Таймс”, че „Израел все още се въздържа от намеса в гражданската война в Сирия и ще се придържа към тази политика, докато Асад се въздържа от пряко или косвено нападение над Израел”.
Междувременно австрийското външно министерството разпространи сред колегите си в Европейския съюз документ, в който опитите на Великобритания и Франция да постигнат смекчаване на ембаргото на ЕС срещу доставки на оръжие в Сирия се подлагат на рязка критика, тъй като то може да попадне в ръцете на антиправителствените сили, съобщава „Гардиън”.
Срокът на ембаргото изтича на 1 юни и решение по този въпрос очевидно трябва да бъде взето на срещата на външните министри на страните членки на ЕС на 27 май.
Според австрийското външно министерство свалянето на ограниченията ще означава „нарушаване на международното право и законодателството на ЕС” и пряко ще противоречи на „принципа на ненамеса и неприлагане на сила” от Хартата на ООН. Освен това Австрия се опасява, че оръжието ще попадне в ръцете на екстремисти, свързани с „Ал Кайда”.
Австрия има и лични причини да настоява за запазване на ембаргото – нейни миротворци са разположени по огневата линия на Голанските възвишения. Но източници от Брюксел смятат, че е възможно австрийците да изразяват мнението на мнозинството в ЕС, което възнамерява да изчака с решението, докато не стане ясно как ще се развие руско-американското споразумение за провеждане на нова международна конференция за Сирия.