Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Израел, Финландия и Швеция най-усточиви на кибератаки

30 януари 2012, 12:29 часа • 3106 прочитания

Израел, Финландия и Швеция са най-устойчивите на кибератаки срещу държавните и частните им компютърни системи страни. Това показва изследване на киберсигурността на базирания в Брюксел институт "Секюрити енд дифенс адженда" (SDA), цитирано от британския в. "Файненшъл Таймс", предаде БГНЕС.

Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube

Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите

Бразилия, Индия, Мексико и Румъния са най-уязвимите на кибератаки и киберпрестъпност страни, показва още изследването. Причината е, че държавният и частният сектор в тези страни не разполагат с правилните системи и процедури, за да се защитят.

Изследването било направено чрез "стрес тестове страна по страна" сред 23 държави, използвайки методология, създадена от Робърт Ленц, бивш член на американската администрация. SDA съобщава, че е поискала от осем високопоставени представители по сигурността на НАТО и на Европейската комисия да използват методологията, за да преценят устойчивостта на 23-те страни на различни фронтове. По време на стрес тестовете било изследвано дали правителствата и индустрията във всяка страна използват стандартни инструменти за защита на компютърните си мрежи и дали съществува добра размяна на информация между държавния и частния сектор.

SDA установил, че северните държави, главно Финландия и Швеция, са за момента най-устойчиви в Европа, като изпреварват с малко Великобритания, Франция, Германия, Дания и Естония. "Почти всички са съгласни, че северните страни имат високи резултати в областта на киберсигурността, Великобритания също е много силна", пише авторът на доклада Бриджид Гауман. "Но в останалите части от Европа, най-вече в Полша, Италия и Румъния", не виждаме същото ниво на устойчивост", допълва тя.

Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)

Извън Европа институтът оценява високо киберзащитата на Израел, който е изправен пред "1000 кибератаки на всяка минута". Страната е отговорила, като е създала национални политики за справяне с кибератаките и прилага петгодишен план, "за да заеме водеща позиция в областта на глобалната киберсигурност".

В доклада обаче се изразява безпокойство за Индия, Мексико и Бразилия. В него се посочва, че Индия е на пето място в света сред страните, засегнати от киберпрестъпност. Защитата на личните данни в интернет в страната е слаба и контролът върху данните е занемарен. В Бразилия ширещата се корупция в полицията и липсата на закони за борба с киберпрестъпността "се превърнаха в ахилесова пета за страната", се посочва още в доклада. В Мексико правителството "води ожесточена война срещу наркомафията, която често има по-добра технология".

Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.

Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест

В доклада се отбелязва още, че световната икономическа криза е довела до намаляване на инвестициите в киберсигурността от много страни и че обучението на IT специалисти по цял свят не отговаря на изискванията на компаниите. "Има голяма пропаст между това, от което се нуждае пазарът, и това, което произвеждат университетите", казва Евангелос Оузонис, експерт в европейската агенция за информационна сигурност Enisa.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес