Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изборът за председател на САС беше изместен чак за юни

03 май 2016, 16:56 часа • 877 прочитания

На 14 юни съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще избира председател на Софийския апелативен съд (САС). Кандидатът е само един – зам.-председателят на САС и ръководител на Гражданското отделение Даниела Дончева.

Това ще бъде петият опит на ВСС да избере шеф на Софийския апелативен съд, след неуспешните гласувания за Веселин Пенгезов, Стефан Гроздев и на два пъти за Нели Куцкова, припомня "Правен свят".

Първоначално изборът бе насрочен за 26 май (четвъртък), но по неизвестни причини е отсрочен за 14 юни (вторник).

Същото се отнася и за избора на председател на Окръжен съд-Благоевград. И тук кандидатът е един – Катя Бельова, която иска да получи втори мандат като шеф на съда. В момента тя е изпълняващ функциите административен ръководител. Първата дата, която се появи на сайта на ВСС бе 2 юни, но после бе променена на 7 юни (вторник).

И в двата случая не е ясно кой, кога и как е определил въпросните дати.

В концепцията си Даниела Дончева казва, че в работата си като председател на САС, ако бъде избрана, ще се ръководи от препоръките в докладите на Европейската комисия, от Актуализираната стратегия за съдебна реформа и от Стратегията за борба с корупцията.

В концепцията си тя отделя голямо внимание на проблемите с корупцията по високите етажи на властта. Отбелязва, че в дейността си ще стимулира срещи и дебати между съдии от САС и прокурори, които да бъдат в полза за конкретен напредък и постигане на солидни резултати по дела за корупция и организираната престъпност по високите етажи на властта.

"Най-скорошната стъпка по тази стратегия (за борба с корупцията – б.а.) бе създаването през април 2015 г. на по-солидно междуведомствено звено към Софийска градска прокуратура за разследване и наказателно преследване на корупцията по високите етажи на властта. Налице са признаци, че това по-тясно сътрудничество между службите в рамките на специализирана структура започва да дава положителни резултати. Редица случаи са внесени в съда. Други са в процес на разследване. Същевременно обаче оценката на усилията на България да се справи с корупцията по високите етажи на властта ще зависи от постановяването и изпълнението на окончателни съдебни решения. Смятам като административен ръководител да съблюдавам, в рамките на правомощията си по закон, тези производства в САС да приключват по удовлетворителен за обществото начин", пише Дончева.

После коментира въпроси, които нямат пряка връзка с дейността на САС: "В дейността си ще съблюдавам стриктно спазването на закона за борба с корупцията. Стратегията предвижда приемане изменения на Закона за администрацията с цел укрепване на правомощията и независимостта на вътрешните инспекторати и да създаде единен набор от минимални стандарти за публичния сектор във връзка с оценката на риска и задълженията за докладване…

Предвижда се да се продължи с действията за справяне с корупцията по ниските етажи на властта в Министерството на вътрешните работи. Нужно е да стартират подобни действия в други рискови сектори в публичната администрация."

Във връзка със съдебната реформа отбелязва следното: "След приемане на целенасочени законодателни изменения за справяне с ключови проблеми в наказателните производства, по специално засягащи сложните дела за корупция и организирана престъпност, ще се стремя да намерят отражение в наказателната политика на съда."

Вече по повод конкретно дейността й на председател на САС, ако бъде избрана, Даниела Дончева предлага Етичната комисия към съда да извършва периодичен анализ на причините за отвод на съдии. Посочва, че резултатите от един такъв анализ ще имат както контролно, така и превантивно действие, с оглед навременни управленски решения при констатиране на проблеми. Форма на добра практика, която би могла да бъде наложена, е Етичната комисия да дава своето мнение за спазването на етичните правила по всеки отвод, коментира още Дончева.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес