Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Институциите със специални мерки срещу хакерски атаки за изборите

09 октомври 2016, 19:59 часа • 1240 прочитания

След като миналата година за двата тура на местните избори бяха атакувани сайтовете на Централната избирателна комисия, ГРАО, вътрешно и външно министерство, то година по-късно институциите са мобилизирани да дадат отпор на хакерските атаки, които отново са очаквани.

Миналата година сайтът на президентството бе атакувано с 50 милиона еднократни влизания от сървъри в Тайланд. След като президентът обяви, че това е нов тип „Костинброд”, на атаки тип „достъп от услуга” бяха подложени сайтът на Централната избирателна комисия, ГРАО и МВР, където бяха отчетени 530 милиона влизания в рамките на 10 часа.

Една четвърт са от компютри от Виетнам, Турция и Съединените щати. Атаката беше най-силната, правена у нас.

Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Валери Борисов - координатор на щаба, който трябва да обезпечи работата на институциите в изборния период, обясни, че се работи по няколко направления за повишаване на киберхигиената в държавната администрация, предаде bTV.

Не е тайна, че именно част от компютрите в държавната администрация са заразени със зловреден софтуер и могат да бъдат използвани за хакерски атаки.

„Обикновено лошите момчета използват възможностите на машините, които остават включени след работно време. Затова сме предвидили съответните мерки, които да намалят, ако не елиминират на сто процента, възможността да се използват за предстояща кибератака”, разяснява Борисов.

Специалистите по информационни технологии в държавната администрация също ще бъдат свикани на среща няколко седмици преди изборите. Засега обаче няма нужда да се привличат специалисти от чужбина, нашите експерти имат славата на едни от най-добрите в света.

Експертите квалифицират атаките тип DDoS „отказ от услуга” като имиджови. При тях рискът от изтичане на информация е минимален, но се създава паника и несигурност в обществото за провеждането на изборния процес. И от ГДБОП, и от Министерството на транспорта, и от преброителя „Информационно обслужване” са категорични, че хакерските атаки няма да повлияят на преброяването и обработката на резултатите, защото то не се случва в интернет.

Не е изключено, въпреки взетите мерки, отново да има атаки към сайта на ЦИК, но това няма да се отрази на преброяването, защото интернетът се използва само за контрола. 

Към момента има Стратегия за киберсигурност, приета от Министерския съвет, но и преди това да се случи към транспортното министерство има Съвет по мрежова и информационна сигурност, която координира дейността на различни ключови администрации по Закона за електронното управление, припомнят от Министерството на транспорта.

Тенденциите при кибератаките в световен мащаб са доста притеснителни. По време на олимпийските игри в Рио имаше атака със скорост 500 Gbit/s. За сравнение - един от големите доставчици на интернет у нас на входа на България получава трафик със скорост 60-70 Gbit/s.

От ГДБОП също подготвят специални мерки за изборния ден, за да няма атаки тип „отказ от услуга” или замяна на съдържанието на ключови институционални сайтове. Ще се търси помощ на партньорски служби в САЩ и Европол. 

Към момента цената на организирана атака тип „отказ от услуга” е паднала драстично и мрежа от заразени компютри може да се наеме за малко пари, със загриженост коментират експерти по киберсигурност.

Росита Илкова
Росита Илкова Отговорен редактор
Новините днес