Гърция започна тридневни тържества по случай победата в Първата балканска война (1912-1913), която върна Солун в ръцете на гръцкия народ след петвековно османско управление.
Празненствата включват специална музейна изложба, военен парад и шествие на гвардейци в исторически униформи.
"Иска ни се да празнуваме стогодишнината от освобождението при различни обстоятелства, а не по средата на криза", обяви в интервю премиерът Андонис Самарас, цитиран от Франс прес и БГНЕС.
"Но уроците от онзи период могат да бъдат паметни днес. Те ни помагат да открием голямата сила, която пазим в себе си като нация", допълни той.
Припомняме, че Солун е най-големия град в поробената от османските турци Македония, която на свой ред е разделена на три вилаета – Солунски, Битолски и Косовски с преобладаващо българско население.
В самия град Солун, който наброява 117 хиляди души, най-голямата общност е еврейска – около 65 хиляди. В пристанищния град също така живеят по равно гърци и турци /по 20 хиляди/ и 10 хиляди българи. Тук се намира най-голямата българска гимназия в Македония – Солунската, в която се обучава македонския български елит, включително водачите на Илинденско-преображенското въстание /1903/ Гоце Делчев и Даме Груев.
Към Солун аспирации имат не само гърците, ръководени престолонаследника Константин, но и българите. За съжаление преди започването на Балканската война между България и Гърция няма сключен договор, който да разграничава претенциите на двете страни. Това впоследствие ще породи криза в двустранните отношения.
Османските турци, виждайки, че губят войната, също подклаждат враждите между българи и гърци. Според официалната историография те предават града на гърците и правят всичко възможно, за да затруднят движението на 7 Рилска дивизия към него.
Юнаците от славната 7 Рилска влизат в столицата на Македония ден по-късно, когато той вече е в гръцки ръце. Впоследствие неуредените българо-гръцки и българо-сръбски отношения водят до избухването на ІІ Балканска или Междусъюзническа война /1913/, която слага край на българщината в Солун и днешна Югоизточна Македония /около градовете Кавала, Сяр, Кукуш и Драма/.
Редактор: Десислава Ушатова