Тази година не се очаква някаква драматично силна епидемия. След две години изключително висока пандемична заболеваемост и висока смъртност от грип, през 2009-а и 2010-а, този вирус се изтощи, през 2011-а беше слаб и индикаторите показват, че този сезон няма да се различава особено от предходния. Така смята на професор Михаил Еропкин, изследовател от Санкт Петербургския институт по грип, единственият в света научен институт, чиято работа е концентрирана в изследване на грипа, неговите разновидности, мутации и разпространение.
Мнението на руския учен споделя и главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев, според който към момента няма данни за грипна активност в континента. За „Хоризонт” на БНР той увери, че надзорът и в България, и в Европа е насочен преди всичко към грипа, тъй като той води до много висока заболеваемост, засяга много хора, а и като протичане е доста по-сериозно и по-склонно към развитие на различни усложнения заболяване, информира КРОС.
Най-добрата рецепта да запазим здравето си в студените дни е индивидуалният подход и превантивните предпазни мерки не са излишни. Такъв е съветът на професор Михаил Еропкин, според когото хомеопатичното и конвенционалното лечение не би трябвало да се противопоставят, а да се съвместяват. Ако приемът на хомеопатичния продукт в профилактични дози води до цялостно укрепване на организма за срещите му с вирусите, то ваксината може да бъде застраховка за най-уязвимите пациенти срещу най-тежките щамаове, обяснява за БНР професор Еропкин и допълва: „Смятам, че ваксината е много полезна и не е нужно да се избягва, исобено в групите с повишен риск, които са преди всичко децата в предучилищна и ученическа възраст и хората на възраст над 65 години.”
Редактор: Евгения Гигова