Бащи излизат на протест пред Съдебна палата в Пловдив. Целта им е да защитят правата на децата си да имат достъп до любовта и грижите на двамата си родители поравно, както и да се спре дискриминацията на бащи в България. Протести ще бъдат проведени и в София и Варна. По време на недоволството ще бъдат поставени и някои въпроси към правораздавателните и законодателните органи в страната.
ОЩЕ: В тези битки няма победител: Над 100 000 деца у нас са жертва на родителско отчуждение
Какви въпроси ще поставят бащите?
Бащите питат нарушава ли българската държава правото на децата да имат равен достъп до двамата родители след развод?
Те питат и защо през 2025 г. в европейска България съществува институционализирана дискриминация срещу бащите? Има ли воля държавата да прекрати тази практика и да синхронизира Семейния кодекс с правото в ЕС с цел да осигури равнопоставеност на двамата родители при отглеждане на децата?
ОЩЕ: ГЕРБ и ПП-ДБ внасят законови промени, свързани със споделеното родителство
Сред питанията са и доколко е правдоподобен аргумента, че съдът обследва интереса на всяко дете при развод, но в над 90% от случайте се присъжда стандартен режим на контакти 4 дни в месеца за неотглеждащия родител (в над 90% от случаите е бащата). "Не е ли това знак за стандартизирана политика, вместо претендирания индивидуален подход към нуждите на децата? Защо при равен родителски капацитет установен от съда на баща са дават 4 дни за контакт с децата си, а на майката 26 дни?", задават въпроси те.
"В най-добрия интерес на децата ли е да виждат единия родител в „режим“ от 2 часа 2 пъти в месеца или пък в най-общо приетия 2 уикенда и общо 4 дни в месеца? Може ли при такъв режим родителят да бъде пълноценен родител? Как се отразява това на децата в дългосрочен план?", питат още "Бащите на Пловдив".
И още въпроси?
- Приемат ли институциите в България и в частност съдът по подразбиране бащата за по-лош родител от майката?
- Има ли бум на случай на родителско отчуждение в България и подготвени ли са институциите вкл. съд, полиция, ДСП и прокуратура за справяне с този проблем?
- Могат ли да помогнат институциите в България, когато другия родител „отвлече“ детето или не изпълнява съдебни решения? Колко време отнема това и израства ли дете
ОЩЕ: Адвокат: В споделеното родителство няма нищо страшно (ВИДЕО)
- то докато родителя с нарушени права търси правата си в съда?
- Влияят ли НПО-та финансирани от чужди държави на правораздавателния процес в България и провеждат ли обучения на съдии и представители на социални институции по дискриминационни и противозаконни методики? Подстрекават ли НПО-та война между половете в България с цел получаване на финансови облаги включително финансиране за кризисни центрове и защита на "жертви"?
- Пасивни съучастници ли са институциите включително съда, Отдел закрила на детето, полиция и прокуратура в родителското отчуждение и в неизпълнението на съдебни решения?
- Разумно ли е бракоразводните дела и дела за права на децата да имат състезателно начало и приравнява ли се спорът за родителските права на делба на имущество? Печели ли обществото от тази война?
- По официални данни за 2024 г. има над 53,000 сигнала към 112 за домашно насилие, като са издадени около 5300 заповеди за временна защита и 1700 заповеди за постоянна защита. Това означава, че голяма част от сигналите не издържат доказатаелствено в съда и в около 97% от сигналите няма последващит действия. Въз основа на този факт може ли да направим заключение, че има бум на злоупотреби със ЗЗДН и има ли последици за тези, които пускат фалшиви сигнали? Доколко е нормално да съществува закон, който не работи в 97% от случаите?
- Въвличат ли някой недобросъвестни адвокати родителя, когото представляват в стандартна схема за „отвличане“ на децата при спор за правата на децата? Трябва ли да има промяна в етичния кодекс по отношение на бракоразводните адвокати, с която те да носят повече отговорност за съдействие със социалните органи при наличие на родителско отчуждение подобно на Единните правила срещу прането на пари?
- Колко вещи са вещите лица? Отговарят ли уменията им на изискванията на закона? Прикрива ли съдът информация за тяхната квалификация и работен опит?