Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Граждански върховен съд инициират пострадали от ЧСИ

30 юни 2020, 17:00 часа • 8376 прочитания

Да бъде създаден Граждански върховен съд призова гражданка, пострадала от частни съдебни изпълнители по време на пресконференция в БТА. Рени Михайлова поясни, че идеята е  Гражданският върховен съд да е съставен от граждани в полза на суверенитета на българския народ. "Той ще започне с петиция за еволюция на народа към неговия суверенитет", анонсира дейността му тя и обяви, че стъпките ще бъдат обявени в Интернет. Михайлова добави, че на 15 юли ще представи идеята.  

"Рени Михайлова успя да блокира доклада на Европейската комисия за отмяна на мониторинговия доклад за България", посочи представяйки я Ивайло Илиев, който също е пострадал от ЧСИ.

Самата Михайлова разказа, че е завела дело срещу ЕК за необективните й доклади за България: Делото е във връзка с решение на ЕК от 13 декември 2005 г.  "Към това решение има анекс с 6 показатели, които България трябва да изпълнява - трябва да гарантира нормален съдебен процес по ГПК, по АПК и пр, което не се прави, правителството подава грешна информация, те я включват в доклада си и оттам нататък изготвят едни хубави доклади за българската съдебна система, което аз оспорих, че не е вярно", уточни Михайлова. "ВСС не е избран съгласно международното право. ВСС е институция, която е обвързана", категорична е тя. 

Хиляди заповеди за изпълнение са нищожни, обяви на пресконференцията Ивайло Илиев, пострадал от частни съдебни изпълнители.  Той уточни, че общият брой на издадените в София в периода 2008 - 2020 г.  заповеди за изпълнение по чл. 410 и 417  от ГПК е 593 685.

"98% от тях са нищожни, подлежат за обявяване за такива и всички пари и имоти, прибрани въз основа на такива нищожни заповеди за изпълнение, подлежат на връщане. А всички, тези които са се подигравали с правата на нормалните хора и пишат „вие сте осъден да платите“, без никой да е присъствал в залата, са издали документ с невярно съдържание, извършили са длъжностно престъпление, уронили са престижа на съдебната власт и са уронили достойнството ми като нормален българин", подчерта Илиев. 

Той обяви, че пострадалите граждани от ЧСИ започват серия пресконференции, за да информират европейските институции какво се случва в правосъдната система. Илиев алармира за порочни съдебни производства спрямо български граждани и обяви, че предстоят координирани действия на национално ниво за колективна защита и съдействие, с цел решаване на общи проблеми по изложения системен проблем. 

Според Илиев няма незамесена институция, всички са в играта и всички бездействат.

"Всички институции в държавата са си заровили главите и никого не го е грижа какво се случва с прословутото заповедно производство и изпълнителните дела в България", оплака се той и уточни, че не говори от името на сдружение „Солидарност“, тъй като е насрочено отчетно-изборно събрание, а се изказва от лично име.

По думите му нещата са придобили вече ужасяващи мащаби, които излизат извън нормалните разбирания на всеки нормален човек. Той посочи, че се унищожават съдби на хора и разкритикува нормативната база.

"Този Гражданско процесуалният кодекс го чета вече 10 години. Това е пълна боза, пълна подигравка с правото. Той е създаден от депутати, които или са били пълни идиоти, или са се маскирали на такива, защото са гласували кодекс, в който никой не може да вникне в подробности и да направи логическа връзка между отделни членове", заяви Илиев. "Ние сме принудени да търпим идиотизмите на тези, на които сме дали правото да пишат законите, да следят за тяхното спазване и са създали всички необходими институции в държавата", коментира още той.

В Европа са въвели заповедното производство за решаване на спорове по цивилизован начин, посочи Илиев и подчерта, че заповедното производство е само за безспорни вземания. "Нашите вредни магистрати, вредни адвокати и пишман юристи ни убеждават, че заповедното производство било първо да ти отрежат главата, след което да доказваш дали е било правилно или не. Това е правосъдие, обърнато с краката нагоре", коментира бългаската практика той.

В ГПК  заповедното производство се намира в глава "Изпълнителен процес - там, където се изпълнява, отбеляза с упрек към законодателите Илиев. Той категорично се противопостави на практиката на закрити заседания и на неяснотите на кого докладват районните съдии. "Липсват страните. Унизително е – нито протокол, нито съдебен акт, а се е появила заповед", изтъкна той.

Илиев посочи, че се издавали заповеди на основание информация от кредитора, която не е проверявана от съда и се закани: „Ще поискам и аз с такова заявление я гащите на някому, я колата му, я парите му...“ и добави: "много ми е интересно, ако поискам на Гешев каскета...".

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес