От ГЕРБ отказаха да подкрепят предложението на „Обединени патриоти” – техният коалиционен партньор, да бъде рязко намален броят на действащите казина и игрални зали в страната.
Патриотите предлагаха местата за хазарт да действат само в 5-звездните хотели, големите курорти и в близост до граничните пунктове на страната. Депутатите на Бойко Борисов обаче мълчаливо подминаха инициативата на своите съюзници на първото четене на законодателните промени, което премина днес в пленарната зала.
"За" това такива да работят само в петзвездните хотели и по границата гласуваха едва 22 депутати. Законът не беше подкрепен от останалите 127 "въздържали се" и четирима "против".
На предложенията на Валери Симеонов се противопоставиха и народните представители от БСП, които намекнаха дори за лобизъм в предложенията на НФСБ. "Тези изкуствени рестрикции ще доведат до вихрене на нелегалния хазарт и до онлайн залаганията", предупреди депутатът от левицата Николай Тишев.
Още преди гласуването срещу проектозакона на Валери Симеонов остро скочи игралната индустрия, както и повечето футболни, волейболни и баскетболни клубове в страната, които така щяха да бъдат обречени на орязано финансиране.
В същото време депутатите на Борисов позволиха сериозно да се разрасне хазартната дейност на държавния спортен тотализатор. Сред организираните от него хазартни игри бяха включени залагания върху резултати от надбягвания с коне и кучета, върху случайни събития и познаване на факти и др.
Предостави му се и възможност да организира игрите в наети пунктове и чрез обособени устройства за самообслужване. От ГЕРБ дадоха обясниха подкрепата, която оказват на държавно-организирания хазарт с това, че 1/3 от приходите му отивали за развитието на българския спорт.
Одобрено беше предложението на ГЕРБ съществуващата Държавна комисия по хазарта да бъде преобразувана в държавна агенция към Министерския съвет. Идеята за това дойде след като върху комисията беше хвърлена отговорността за неплатените към бюджета такси от хазартни оператори в размер на стотици милиони левове. Новата агенция ще се оглавява от председател, т.е. ще бъде едноличен орган, а не колективен орган, какъвто беше комисията.
Според БСП така ще се стигне до улесняване на корупционните практики. Румен Гечев даде пример, че в европейските държави се събирането на данъците и таксите се контролира от отделни министерства.
Вкарват ни в антиевропейско блато, подчерта социалистът. За него не трябва контролът върху хазарта да е в ръцете на МС, както предлага проектът на ГЕРБ. "Вие шегувате ли се с българския парламент, никъде няма такъв цар на хазарта, какъвто вие предлагате", обвини той управляващите. И в Африка няма такъв цар на хазарта, ядоса се Гечев.
С промените е предвидено и създаването на регистър на зависимите от хазарт, с който да се ограничи разпространението на това негативно социално явление. Вписването на конкретно име в него ще бъде възможно обаче единствено, когато човек осъзнава своята зависимост и сам желае това. Попадането му вътре ще означава, че той няма да бъде допускан до казина и игрални зали.
Критики към двата законопроекта изказаха основно депутатите от БСП и не подкрепиха нито един от тях. Те искаха и финансовият министър Владислав Горанов да дойде в парламента и да обяснява за неплатените от Васил Божков такси.
Предложение - приходи от хазарт за култура
Председателят на комисията по култура в парламента Вежди Рашидов ще внесе допълнителни текстове между първо и второ четене в Закона за хазарта - 10% от приходите от хазарт да отиват за култура. Рашидов иска да има консенсус по този въпрос.
Той уточни, че фонд "Култура" представляваше и представлява до днес един фонд, който служи да се подпомага основно начинаещи млади, дебютиращи автори, които да имат възможността за своята изява. "Не е тайна и всички знаем, че каквото и да говорим бюджетът на културата е недостатъчен", посочи Рашидов.