Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георги Лозанов: Няма ново радио на турски, има смяна на честоти

08 септември 2015, 09:30 часа • 5687 прочитания

Идеята за учредяване на радио „Кърджали” не е моя, а е част от план с продължителност от десет години. Това заяви пред Нова телевизия генералният директор на БНР Радослав Янкулов заради идеята да бъде създадено ново радио, с тричасова програма на турски език. Днес, след половин час, официално започва протест на ВМРО пред сградата на СЕМ, където трябва да има заседание за новата лицензия.

Ние няма да лицензираме никаква нова програма на турски език – говорим за програмата на Радио „България”, подчерта изрично председателят на СЕМ Георги Лозанов, чиите думи са съвсем различни от тези на колежката му от УС на СЕМ Мария Стоянова. Преди 20-тина дни Стоянова изрично подчерта, че новата програма въобще не е същата като турската на Радио „България”. Създава се изкуствено напрежение, подчерта Лозанов.

Същевременно евродепутатът Ангел Джамбазки посочи, че Радио „България” има национален, а не регионален лиценз. И попита къде са програмите за българите в Македония, в Сърбия, в Турция. На кои честоти се излъчва радио „България”, попита още Джамбазки и добави - какво се чува на честота 90.1 мегахерца от предавателя в село Венец в Шуменска област? Според него има излъчване на турски език. Обяснението е просто – предизборно навеждане на Янкулов и Лозанов, сигурен е Джамбазки. Дали някои от хората в СЕМ нямат връзки с ДПС, продължи заместник-председателят на ВМРО. Джамбазки каза, че ще съди Георги Лозанов, защото не дава право на достъп на информация относно създаването на новата регионална станция.

Лозанов отговори, че еднолично не може да даде разрешение, а трябва да го направи съветът на СЕМ. Шефът на СЕМ обясни и, че излъчванията на средни вълни се прекратяват, заради технологични съображения. Нека ВМРО да води спора в парламента, за да падне изискването за предавания за малцинствата, съгласно закона – ако не им е неудобно, каза още Лозанов.

Радослав Янкулов пък извади лицензията на Радио „България” за програма на турски език от 2005 година и прочете, че 30% от времето е предвидено за култура. Сменят се просто честотите на разпространение, подчерта Лозанов.

Относно контролът какво се говори на турски, Янкулов отговори: „Който иска”. Вероятно няма никакъв проблем, след като десет години програмата на Радио „България” си се излъчва, добави генералният директор на БНР. Опитват се да внушат, че няма проблем – ако беше едно и също, нямаше да искат нова лицензия, опонира Джамбазки. Имат лиценз за национално разпространение, не за регионално – в Кърджали и Шумен. Прави се, за да може кметовете на ДПС в двата региона да кажат на избирателите си, че им е пуснато радио на турски, категоричен е Джамбазки. Избори има всяка година, а заявката е радиото да заработи от януари чак, каза Янкулов. И посочи, че на ултракъси вълни в Кърджали отдавна се излъчва 21 часа програма „Хоризонт” и три часа програма на турски език от Радио „България” – къде бяха тогава тези патриоти, завърши с въпрос от Янкулов обърканата сага.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес