Филипинците са най-вярващият народ в света, за разлика от скандинавците или жителите на страните от бившия източен блок, показва американско изследване, публикувано днес. Авторите отбелязват, че колкото по-стар е човек, толкова повече вярва в Бог, предаде БГНЕС.
Страните, чиито жители вярват най-много в Бог, са най-често католически, главно развиващи се страни. Към тях се присъединяват САЩ, Израел и Кипър, показва докладът на Чикагския университет (NORC) "Вяра отвъд времето и държавите", базиран на международни изследвания, осъществени в 30 страни през 1991, 1998 и 2008 г.
Около 94% от филипинците "винаги" са били вярващи, следвани от чилийците (88%) и американците (81%). В другата крайност са германците от бившата ГДР (13%) и чехите (20%). Според изследването най-атеистичните страни са скандинавските и страните от бившия източен блок (с изключение на Полша). Най-много са атеистите сред германците от бившата ГДР (59%), които никога не са вярвали в Бог. Във Франция те са 24% и това поставя страната на девето място.
Вярата в Бог намалява във всички изследвани страни без Русия, Словения и Израел.
За сметка на това най-силно вярващи са възрастните хора. Средно 43% от хората на 68 и повече години са сигурни, че Бог съществува, спрямо 23% сред хората до 27 години. "Вярата се засилва най-много на 58 години и повече. Това дава основание да се смята, че тя нараства с наближаването на смъртта", коментира авторът на доклада Том Смит.
В САЩ 54% от младежите са сигурни в съществуването на Бог, спрямо 66% сред възрастните хора. Във Франция само 8% от младите хора вярват в Бог, спрямо 26% сред възрастните. В Австрия също само 8% от младежите вярват в Бог, както и 32% от възрастните.
Редактор: Десислава Ушатова