Технически паспорт трябва да бъде издаден за всеки един строеж след 2007 година, посочи в ефира на bTV Огнян Атанасов от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
Ангажиментът на собствениците е много добре разписан в Закона за етажната собственост като там е записано, че Общото събрание е компетентния орган, който може да възложи техническия паспорт да бъде изготвен, а след това трябва и да го приеме, посочи той.
През 2011 г. с допълнение в Закона за етажната собственост е въведено едно задължение да се събира един фонд за ремонт и обновяване, който домоуправителите са били длъжни да събират от всеки един апартамент минимум по един процент от работната заплата.
Ако това е била правено досега всеки един апартамент трябва да има по сметката си поне 500 лева. Но ние не сме спазили закона и не сме си събирали парите, посочи той.
Ако някой не иска да плати за паспорт на сградата, етажната собственост може да си търси парите по закон. Ако става дума за единични сгради, то кмета на общината трябва да възложи изготвянето на такъв паспорт и след това да си търси парите от собственика, обясни експертът.
Експерти във всяка сфера на строителството ще проверяват дом по дом дали са спазени съответните изисквания за:
- Механично съпротивление;
- Устойчивост, безопасност при пожар;
- Хигиена (каквото и да значи това);
- Околна среда (и какво става, ако околната среда не е добра?);
- Достъпност и безопасност при експлоатация (и ако общината не е направила добра достъпност, кой е отговорен?);
- Защита от шум (разбирай дебела изолация – външна и вътрешна и висок клас дограма);
- Икономия на енергия и топлосъхранение, както и устойчиво използване на природните ресурси.
В публичното пространство обаче се прокрадват доста въпроси, които заслужават отговор.
Какво става с населените места, които от десетки години са на воден режим и токът им спира по няколко пъти на ден?
Друг важен въпрос касае фирмите, които ще дават "тапиите". Дали тепърва ще се появят нови фирмени конгломерати за разделяне на парите, които трябва да бъдат получени собствениците на жилища, които са принудени да извършват ремонти и инвестиции?
А как се прави обследване на арматурата на жилище? Поради ниското търсене на подобна услуга, фирмите в България, които могат да направят това, без да разрушават стени, са твърде малко.
Все още не ясно и как държавата ще задължи собствениците на културни обекти да ги поддържат и запазват в автентичния им вид, като например Къщата с ягодите.