Президентът може да сезира Конституционния съд (КС) за съставянето на служебно правителство. Това заяви в предаването „Лице в лице“ по bTV Орлин Колев, доктор по конституционно право и преподавател в Софийския университет. „Никой не ограничава правото на президента отново да отнесе въпроса за правилата за назначаване на служебен кабинет към Конституционния съд“, каза той.
Юристът обаче посочи, че двама от съдиите, които бяха за връщането на старите правила от конституцията сега излизат от КС, влизат двама от президентската квота. „Отношението 6 на 6 се запазва, освен ако новоназначените от съдиите и НС не го подкрепят, няма как да има седми глас в полза връщането на правилата“, поясни обаче той. „Конституционният съд ще прецени дали има основание за касиране на изборите, ако бъде сезиран по надлежния ред“, каза Орлин Колев по повод отминалите избори.
Според него всички, които не са успели да минат 4-процентовата бариера за влизане в парламента, имат своите основания да се съмняван в честността на изборите. Той припомни, че „от няколко дни насам се появяват видеа, които в известен смисъл са притеснителни“.
„Ако отново отворим чувалите с бюлетините, нямаме гаранция, че всички ще бюлетини бъдат вътре. Освен това не могат да се отделят онези, които допълнително са били вписани в протоколите. И трето – нямаме гаранции, че изборните резултати за всички партии ще бъдат в същия обем“, посочи още Орлин Колев.
Той коментира още, че Конституционният съд в този случай може да бъде сезиран от 1/5 от народните представители (48 депутати), от Министерски съвет, от председателите на ВАС и ВКС, от президента, както и от главния прокурор.
Орлин Колев коментира също така назначените двама конституционни съдии от президента Румен Радев, както и стария състав на Висшия съдебен съвет (ВСС). Той е категоричен, че „съобразно закона ВСС е длъжен да избере нов главен прокурор“.
„Спорът около марката ДПС беше решен за целите на изборите, но той стои в пространството и следва да се реши, като двете крила на ДПС трябва да се споразумеят помежду си. Това ще въдвори известна утеха в обществото. Ако не се разберат, съдът трябва да реши спора им“, коментира още той.