Забрана за търговия с месо и продукти от овче мляко беше наложена в Пазарджишка област след потвърждаване на огнище на чума в стопанство във Велинград. Това стана ясно по време на изслушване на министъра на земеделието Георги Тахов в Народното събрание. Въпреки наличието на вируса, протоколът за ликвидиране на животните не беше приложен, за да не се застраши целият животновъден сектор в страната.
Санкции
"До края на деня очакваме доклада от екипа на Европейската комисия, включително експерт от референтната лаборатория в Монпелие, която потвърди заразата. При доказано огнище и зараза санкциите са неизбежни. Засега търговията с овче месо и мляко в областта остава забранена," заяви министър Тахов. Още: След чумата: Хиляди овце са с нова нелечима болест - конспирация или нова пандемия сред животните?
Животните в 10-километровата зона са поставени под карантина до 7 януари, а движението на животни в района е преустановено. Междувременно, заповедта на БАБХ за обявяване на огнището е обжалвана, което временно блокира изпълнението на протокола за ликвидиране и дезинфекция.
Директорът на БАБХ увери, че в по-широката зона се извършват изследвания, като до момента не са открити нови случаи. Въпреки това, в 3-километровата зона около огнището протоколът изисква евтаназия на животните, последвана от дезинфекция и възстановяване на стопанствата при отрицателни резултати.
За заразеното стопанство с 1760 овце е предложено обезщетение в размер на 730 000 лева, но собствениците отказват да изпълнят изискванията на протокола. Случаят предизвика протести, като част от недоволството е подклаждано от пропаганда. Ако чумата се разпространи, последствията за животновъдния сектор в България могат да бъдат катастрофални. Още: Животновъдите от Велинград не признават и пробите от лабораторията във Франция
Вирусът е потвърден чрез три изследвания, включително и от референтната лаборатория в Монпелие. Чумата по дребните преживни животни води до смъртност от 70% сред заразените овце и кози, а останалите стават преносители. Затова протоколът задължава евтаназията на животните, за да се предотврати разпространението на заболяването и да се защити животновъдният бранш.