Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дончев: Законът за концесиите е по-добър от всичко, което сме имали досега

11 октомври 2016, 11:11 часа • 681 прочитания

Законът за концесиите е по-добър от всичко, което сме имали до момента. Това заяви вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев по време на дискусията „Бизнес на светло” по темата „Прозрачност и ефективност на концесиите в България”.

Дончев презентира новия закон за концесиите на форума, в който участие вземат и министрите Теменужка Петкова, Николина Ангелкова и Ивелина Василева, както и представители на институциите и бизнеса.

Законът за обществените поръчки, законът за еврофондовете и законът за концесиите са основополагащи закони, които до голяма степен регулират тези отношения, а два от тях вече са факт, продължи Дончев. За да се завърши реформата, финалната стъпка е законът за концесиите.

"Каква е диагнозата в момента - имаме ли истински случаи на публично-частно партньорство? По-скоро отговорът е „не”", отчете Дончев. "Имаме ли едно голямо или средно съоръжение, изградено на основата на концесионен режим? Нямаме. Какви са причините -  вероятно липсата на готовност и зрелост от страна на държавата, но и свързани с недобро законодателство", продължи вицепремиерът. "Необходим е закон в унисон с икономическата логика и който да защитава държавният интерес. Предложихме точно такъв текст", подчерта Дончев. "Защо законът е по-добър от всичко, което сме имали до момента? Предложили сме ясни правила, той е близо до живия живот, старият беше прекалено чиновнически, изчерпателно дава шанс всички възможни сценарии да могат да се случат", обяви Дончев.

Ако някъде е имало бизнес идея, нова услуга, които са останали нереализирани, от това губи не само предприемачът, но и гражданите, посочи вицепремиерът. "Институциите трябва да се научат да възлагат концесии по най-добрия начин. Бизнесът също трябва да се научи да излиза с най-добрите предложения", подчерта Дончев. Трябва да имаме вътрешен контролиращ механизъм за цените и сроковете, продължи той. Трябва да има истинско състезание с икономически ползи и този закон мобилизира конкуренцията, категоричен бе вицепремиерът.

Управлението на плажовете е нова дейност, която премина към нашето министерство в началото на тази година- важно е услугата да бъде в хармония със стратегията за устойчиво развитие на туризма. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова, цитирана от БГНЕС.

През това лято засилихме контрола с въвеждането на телефон за нарушения - получихме повече от 400 обаждания и извършихме над 200 проверки, пуснахме на нашия сайт и какви са цените на плажни принадлежности, подчерта министърът. "Приехме нова методика за определяне на минималното концесионно възнаграждение. Ще видим тяхното реално приложение следващото лято. Заложихме и минимално заплащане за чадъри и шезлонги", посочи Ангелкова.

"Ще гарантираме, че по време на сезона няма да има промяна на тези цени, съобразно желанията на концесионера. По-дългосрочната цел, върху която работим е свързана с групирането на плажовете в 4 групи", каза тя. Предстои да финализираме общественото обсъждане на този законопроект, за да направим обобщение, целта е тези промени да бъдат в сила още следващата година, за да завършим създаването на тази нова концепция, обобщи Ангелкова.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес