До края на тази година, съгласно Закона за защита при бедствия, във всички общини с население под 20 000 души задължително трябва да има създадени доброволчески противопожарни отряди. В около 211 общини вече са били създадени такива отряди.
Това каза в Симитли директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР главен комисар Николай Николов по повод равносметката от огнената стихия, която през август, тръгна от района на Мечкул и опожарил хиляди декари до Кресна.
„Остана ни много малък брой, около 30 общини, в които трябва да създадем такива отряди, но всичко е в процес на работа. Оказваме пълното съдействие на кметовете, които знаят каква е необходимостта това нещо да се случи“, каза още гл. комисар Николов. Той отбеляза, че в общините, където вече са създадени подобни отряди има 2945 доброволни пожарникари.
„От тях половината са преминали всички курсове за доброволни пожарникари, а голяма част от тях вече са оборудвани с необходимото облекло. За следващата година, Министерството на финансите, в субсидиите за общините са предвидили по 1000 лева за предпазни дрехи на хората“, заяви гл. комисар Николов, цитиран от Фокус.
Той уточни, че по 200 лева ще бъдат отделени за застраховки на тези доброволци и по около 300 лева за обучение. „Така че държавата участва активно в този процес. Смятам, че това е перспективата, това е бъдещето“, допълни гл.комисар Николов.
Той добави, че до 1944 година в България доброволчеството е било много добре развито, след което всичко се обръща в посока на това, че държавата трябва да се грижи за нас.