Депутатите от правната комисия обвързаха заплатите на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) с тези на председателите на Върховния административен съд (ВАС), Върховния апелативен съд (ВЕС) и главния прокурор. Това стана при разглеждането на второ четене на Закона за съдебната власт в правната парламентарна комисия.
Предложението е на Патриотичния фронт, като то беше подкрепено от 14 депутати, 3 се въздържаха.
След промяната заплатите в Съвета ще бъдат равни на тези, които получават тримата големи в съдебната система - около 4200 лв. на месец.
Според вносителите ВСС е върхът на съдебната власт и трябва да получават най-високото възнаграждение.
Социалистът Чавдар Георгиев от своя страна обяви, че не трябва заплатите на членовете на съвета да се ограничават. „Те трябва да получават достатъчно за отговорностите, които имат“, добави депутатът от БСП.
Бившият член на ВСС Капка Костова разкритикува решението, като обяви, че подобна стъпка ще изглежда зле в очите на обществото.
По време на днешното заседание депутатите решиха още членовете на съвета да не получават допълнително възнаграждение за участието си в комисии.
“Току що на правна комисия мнозинството взе решение да се вдигнат заплатите на членовете на Висшия съдебен съвет. Явно според ня#КОЙ това е най-големият проблем на съдебната власт.#КОЙ го предложи ли-ясно кой..“, написа във Facebook депутатът от Гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов.
Според Закона за Висшия съдебен съвет той е постоянно действащ орган, който представлява съдебната власт и осигурява нейната независимост. ВСС определя състава и организацията на работа на съдебната власт и осъществява управление на дейността й, без да засяга независимостта на нейните органи.
Припомняме, че през септември ВСС реши да увеличи с 12% възнагражденията на магистратите и съдебните служители. Актуализацията на възнагражденията беше заложена в проекта на бюджет за 2016 г., изготвен от ВСС. Кадровиците тогава поискаха 542,5 млн. лева бюджет, от тях 330,3 млн. лева за заплати, в които са планирани 12-те процента увеличение. В последния момент в края на октомври правителството отпусна 45 млн. лв. за съдебната власт за тази година, въпреки че финансовият министър Владислав Горанов заявяваше, че не е съгласен.