Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Да запалим монополите" отново "ще подпали" улиците на България

10 март 2013, 09:01 часа • 7884 прочитания

И днешната неделя, 10 март, няма да е по-различна от последните няколко недели в България. Защото отново хиляди българи ще излязат на улицата, за да протестират срещу монополите под станалия вече изключително популярен референ "Да запалим монополите", пише БГНЕС.

Сборният пункт в София по традиция е от 11:00 часа пред сградата на МИЕТ. Гражданите ще се съберат пред сградата на министерството и от там ще тръгнат на протестно шествие по маршрут МИЕТ – Президентството. Това е поредното шествие на гражданите, след като няколко поредни недели се проведоха големи митинги в над 35 града от цяла България. Във Варна протестът е онасловен "Идваме за вас!", а сборният пункт е в 11 часа пред общината. Протестни демонстрации са обявени и в още над 30 града в България.

Протестиращите категорично изразяват своето недоволство от реакцията на институциите спрямо техните искания, които бяха внесени в НС, ДКЕВР, Столичната община и Президентството. Липсата на политическа воля за решаване на проблемите на хората доведе до искания за промяна на политическата система в България, заявяват те.

Исканията

За пореден път протестиращите граждани се обединяват около пет основни точки. Първо, незабавна промяна на Изборния кодекс! Второ – спиране на всички разпоредителни действия на правителството и на всички започнали процедури по приватизационни сделки, обществени поръчки и издаване на концесии, до отмяната му от новото Народно събрание. Трето – спиране на всички изпълнителни и съдебни дела на монополите срещу гражданите: ЕРП-та, Топлофикации и ВиК до доказване на легитимността на сметките. Четвърто, 50% граждански квоти в държавните регулаторни органи. И пето – реформи в Съдебната система – изваждане на съдебната власт от контрола на политическата.

"Няма да ви търпим простотията, не и за наша сметка. Ако партийки или лица смятат, че ще правят пропаганда посредством този протест - не са познали. Протестът е граждански", се казва в призива на събитието във Фейсбук.

Исканията на протестиращите, обявени на страницата във Фейсбук, на този етап са: Да не се разпуска Народното събрание. Създаване на обществен съвет от експерти и задължителна гражданска квота в него, който да изработи програма за изпълнение на исканията на гражданите. Създаване на програмен кабинет. Сключване на договор между обществения съвет и програмния кабинет. Промяна на изборния закон. Преминаване от пропорционална към мажоритарна изборна система. Право на гражданите да отзовават народни представители. Носене на съдебна и наказателна отговорност от страна на депутати и министри. 50% граждански квоти във всички държавни регулаторни органи.

"Ние не забравяме откъде сме тръгнали, ясно заявяваме, че твърдо стоим зад исканията, с които излязоха десетки хиляди българи", се казва още в съобщението.

В енергийния сектор протестиращите настояват за национализация на ЕРП-ата. Премахване на всички посредници - НЕК да поеме тяхната функция. Разсекретяване на всички договори в енергийния сектор. Търсене на отговорност на подписалите ги лица. Електроенергията, произведена от АЕЦ Козлодуй, да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото. Да се премахне задължителното изкупуване на електрическата енергия от НЕК.

При топлинната енергия протестиращите настояват за индивидуални договори с топлофикационните дружества с право на прекратяване с едномесечно предизвестие от страна на клиентите/гражданите. Уредите да отчитат в МВт/ч. Реално отчитане на изразходваната топлоенергия.

"Не искаме служебно правителство. Искаме създаване на програмен кабинет", заявиха протестиращите след оставката на правителството на Бойко Борисов, която дойде именно след безпрецедентните протести в цяла България. Стотици хиляди българи всяка вечер скандираха "Оставка", "Мафия" и "Бойко, отивай си".

Решенията

Представителите на протестиращите категорично не са съгласни с така предложения от държавния глава формат на обществения съвет. Според тях Народното събрание не може и не бива да бъде разпускано и трябва да има програмен кабинет, който да работи в тясно съдействие с обществения съвет. Те са убедени, че общественият съвет трябва да бъде създаден от експерти в различни сфери и представители на браншовите организации и граждани. Според тях общественият съвет трябва да се раздели на сектори и всеки тесен специалист да отговаря за своята област на компетенции, а председателят на съвета да се избира от неговите членове. В обществения съвет могат да влизат хора, които не са обвързани с политическите партии на прехода.

Задължително досието на всеки един участник трябва да бъде обществено достъпно и широката общественост да бъде информирана за кандидатите. Всеки регион може да номинира свой представител за участник в обществения съвет, но участниците в съвета не бива да са повече от 35, предлагат още представителите на протестиращите. Те да убедени, че общественият съвет трябва да продължи да работи, докато изпълни приетата от него програма. За по-доброто функциониране на съвета те настояват и за създаването на интернет платформа, чрез която да се селектират и обсъждат предложенията за промени. Те са категорично против председател на обществения съвет да бъде вицепремиерът и против изобщо създаването на служебно правителство, което ще има ограничени функции и ще запази статуквото.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес