Сиренето, един от емблематичните български продукти, се прави от унгарско мляко. Основната суровина е вносна, заради по-ниската цена.
Освен от Унгария, родни производители предпочитат мляко и от Германия.
Цената на млякото, произведено у нас, продължава да пада. Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите в България, съобщи пред “Стандарт”, че в момента литър мляко се изкупува за 55 стотинки. Това е далеч под себестойността на продукта, каза Синапов.
Мандрите предпочитат да купят по-евтино вносно мляко, вместо да се пазарят с местните производители. Причина за конкурентната цена на унгарското и германското мляко са държавните субсидиите, които се предоставят на животновъдите в Германия и Унгария. Това позволява суровината да се продава на по-ниска цена. Освен това, сподели Синапов, производството на мляко в Унгария и Германия е в пъти по-голямо.
Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти допълнително върза ръцете на фермерите. След като наредбата беше отменена, цените на млякото паднаха драстично надолу, нищо че кравите все така продължават да се хранят със скъп фураж. Държавата реши да обжалва решението на ВАС за отмяна на наредбата и докато тече процедурата, наредбата ще остане в сила. Но фермерите се надяват ВАС да запази наредбата за сиренето от чисто мляко, за да се купува продукцията им.