Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българските автомобилисти искат криминализиране на превъртането на километражи

18 август 2016, 11:58 часа • 2356 прочитания

Съюзът на българските автомобилисти (СБА) стои твърдо на позицията, че трябва да бъде забранена дейността на фирми, предлагащи услуги за намаляване на показанията на километражите и манипулиране на реалния пробег на колите.

Тази дейност трябва да се криминализира.

Предлагаме в най-кратък срок тази мярка да бъде разписана и предложена в Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения към Народното събрание, заявяват от СБА.

От Съюза пишат още:

"Трябва да се има предвид, че през май 2018 година влиза в сила директива на Европейския парламент, която дава решение на посочения проблем. Смятаме, че същата трябва да бъде транспонирана и в българското законодателство.

Манипулираните километражи на автомобили втора ръка в България не са непознат феномен. Всички знаем, че автотърговците често прибягват до тази практика. Трябва да имаме предвид, че над 70% от регистрираните МПС в България са на възраст от 10 до 20-годишни, като дялът на закупените нови автомобили е много малък.

В България няма изследване, което да покаже реално какъв процент от автопарка е с манипулирани километражи. В Германия обаче такова проучване е правено. По данни на тяхната полиция и на най-големия автомобилен клуб в страната ADAC всеки трети автомобил на пазара е с подправени данни за пробега. Това е проблем на полицията, защото в Германия превъртането на километражи е криминално престъпления и се наказва с до 1 година затвор.

Във федералната република още се помни едно журналистическо разследване на AUTO BILD със скрита камера, което преди няколко години показа истинските мащаби на тази престъпна дейност и печалбите, които се генерират от нея.

Според немската полиция икономическите щети на тази мафия са огромни. Те са изчислили, че цената на колите с манипулирани километражи се повишана средно с 3400 евро. Aко се умножи тази сума по 2 млн. - броя на продаваните автомобили втора ръка в Германия, излиза, че купувачите им са ощетени с около 6,8 млрд. евро.

В България рядко може да се видят автомобили по автокъщите с над 160 000 км пробег. В този смисъл българските автомобилисти са сред най-потърпевшите, тъй като сме сред най-големите клиенти на употребявани автомобили. От СБА се надяваме, че в най-скоро време и у нас ще започне публичен дебат за контрола над масовите автоизмами, които освен че бъркат в джоба на българина, оказват негативно влияние върху безопасността на движението".

Припомняме, че преди дни Сдружението "Руски автомобилните дилъри" (РОАД) съобщи, че възнамерява да предложи на следващия парламент законопроект, с който ще бъде въведена наказателна отговорност за връщане назад на километражите на автомобилите. Търговците искат отговорност и за незаконни намеси в скоростомера.

Купуването на автомобил с неистински данни за пробега, става причина за неподходящ избор на вида на поддръжка, което в крайна сметка може да доведе до пътен инцидент.

Според "Известия" РОАД готви и стартиране на информационен ресурс "Национална база данни за автомобилите”. С негова помощ ще стане възможно да се проследи историята на експлоатацията на автомобила. В тази база данни ще има информация за модела на превозното средство, годината на производство, броя на собствениците, броят на плановите технически обслужвания, гаранционни ремонти, застрахователни събития, ремонтиралите колата сервизи. В базата ще може да се разбере дали автомобилът е заложен, платени ли са всички вноски, както и друга банкова информация. Предполага се, че за всеки автомобил ще се вписват и данни за изминатите километри във всеки етап от неговия живот, особено при появяването на колата при търговците.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес