България изпадна от най-високата категория държави в класацията, с която ООН измерва Индекса на човешкото развитие. В доклада на организацията за 2021/2022 страната ни заема 68-о място – непосредствено след Албания, и е сред първите държави във „втора дивизия“, наречена високо човешко развитие.
Преди това България беше в първа категория – много високо човешко развитие. Сега лидер в цялата класация е Швейцария, която изпреварва Норвегия. Трета е Исландия, а четвъртото и петото място са за Хонконг и Австралия. Дания, Швеция, Ирландия, Германия и Нидерландия допълват топ 10.
Индексът на човешкото развитие на ООН, който се следи от 1990 г., за да се измерят и други характеристики на благосъстоянието освен икономическия растеж, взема предвид фактори като продължителност на живота, достъп до образование и личните доходи като измерител на качеството на живот.
Страната ни е с индекс 0,795, колкото има и Гренада. Точно зад нас са страни като Барбадос, Антигуа и Барбуда, Сейшелите, Шри Ланка, Босна и Херцеговина, Иран, Украйна, Северна Македония и др. Интересното е, че България изпреварва Китай, който е на 79-о място.
На най-високо място в категория „високо човешко развитие“ е Албания (№67). България е единствената държава в ЕС, която не намира място сред най-високо развитите страни. Слизаме с 4 места надолу, като Сърбия, Черна гора и Грузия ни изпреварват.
Средната продължителност на живота у нас е 71,8 г., като 13,9 от тях са прекарани в образование. Средният личен доход е 23 071 щатски долара годишно. Той е по-висок от този на Албания и на някои от страните от първата категория, но не е единственият показател, който се отчита, и това обяснява по-ниската позиция на България.
За справка – лидерът Швейцария е със средна продължителност на живота от 84 г. Средно от тях 16,5 г. преминават в образование. Средният личен доход на швейцарците е 66 933 долара годишно.
Най-слабо развитата държава според Индекса е Южен Судан – под №192. Там средната продължителност на живота е 55 г., от които 5,5 г. средно се прекарват в образование, а личният доход е 768 долара на година. В най-долната част от класацията са още Нигерия и Чад.
Румъния е последна по развитие сред държавите от ЕС, въпреки че се изкачва с 15 места до 53-ата позиция. Тя е изпреварена от Словакия (45) и Унгария (46).
От съседните ни страни най-високо се намира Гърция – на позиция №33. Продължителността на живота там е 80,1 г. с 20 г., прекарани в образование. Средният годишен доход е малко над 29 хиляди долара. Турция заема 48-о място.
„Пандемията и различните кризи, с които човечеството се сблъска през последните години са изтрили десетилетия напредък по отношение на продължителността на живота, образованието и икономическия просперитет", гласи докладът на ООН. В 9 от 10 държави качеството на живот е спаднало по Индекса на човешкото развитие на организацията. Всичко това е следствие на COVID-19, войната в Украйна и въздействието на климатичните промени.
Тазгодишният индекс се основава на данни от 2021 г., но според един от авторите на проучването Ахим Щайнер „перспективите за 2022 г. са мрачни“.