Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борис Бъндев: Глухите хора имат нужди като всички нас, общувайте с тях без предубеждение (ВИДЕО)

29 януари 2021, 14:30 часа • 40064 прочитания

Неофициално глухите хора в България са около 120 000 души, но всички те са в различни категории - някой използват жестов език, други са с частична загуба на слуха.

Това заяви в предаването "Студио Actualno" основателят на компанията Stray Sheep, Борис Бъндев, посветил се на каузата да популяризира жестовия език у нас. Бандев разказа как преминава ежедневието на един глух човек у нас. "Важно е да разбираме как да подхождаме към глухите хора. Но в същото време става дума за едни хора, които имат много прости нужди: те искат да участват в ежедневния живот и да правят всички онези неща, които останалите хора правят". Бъндев посочи, че с наскоро приетия Закон за българския жестов език, целта е да се популяризира именно този език като съвсем естествен.

Борис Бъндев сподели, че много често хората, които общуват с глухи, спускат една бариера на съжаление пред тях, която им пречи да ги опознаят в дълбочина. "Идеята е да няма съжаление, с тях можеш да си говориш на нормални теми, както с твоите приятели. Няма подход - вадиш лист хартия, показваш му нещо на телефона... Единственият проблем е да махнеш от теб това, което ти изпитваш като предубеждение", убеден е Борис Бъндев.

Основателят на Stray Sheep посочи, че като човек, който владее жестовия език на много високо ниво, за общуването с тези хора "няма никакво значение дали го владееш, или не. Желанието ти да комуникираш с тях е основната движеща сила - универсалният език е този на емпатията, на това да ти е готино, че си общуваш с някого", категоричен е Борис Бъндев.

"Трябва да имаш воля, за да се отдадеш на това да бъдеш жестов преводач. Има много успешни примери сред хората, които са деца на глухи родители (т.нар. CODA от съкращението на английски език "Children of deaf adult"/"Дете на глух възрастен" - бел. ред.) - те се отдават на тази кауза, имат свои академии. "Така, както можеш силно да се отрачеш от това, че си дете на глух възрастен, така и може с голяма любов да се посветиш на това. Аз искам да покажа точно този пример, че не е толкова страшно. Има смисъл и има надежда. "Когато човек се сблъска със себе си и се върне към себе си, се чувства добре. Аз вярвам в това и искам да давам кураж на други хора да не бягат от природата си, че са деца на глухи родители", сподели Борис Бъндев.

Младият мъж се е посветил на каузата да възпитава разбиране и отношение към глухите хора у нас, както и да изгражда една по-добра среда на доверие между чуващите и онези, които боравят повече със символния език.

Вижте откровения разговор на Борис Бъндев във видеото, което съвсем скоро ще бъде достъпно и с жестомимичен превод.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес