Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Богдан Милчев: Гинем като мухи по пътищата, това е пандемия

24 април 2020, 20:30 часа • 4203 прочитания

„Нека специалистите направят съответните експертизи. По-интересното е, че след случая с Милен Цветков българските политици показаха, че от дървото не виждат гората. Надпреварват се да внасят кое от кое по-екзотични предложения за вдигане на наказанията при употреба на алкохол и наркотици. Това заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ Богдан Милчев от Института по пътна безопасност Богдан Милчев.

„Те не си направиха труда да видят, че няма нито една издадена максимална присъда.  Какво има да обсъждаме, когато ножицата е толкова голяма – между 3 и 15 години? Този популизъм идва в повече, когато става въпрос за човешки живот и за толкова брутални неща“, категоричен бе той.

Богдан Милчев допълни, че донякъде ги разбира, защото политиците не са експерти. „Обаче, ние след Своге създадохме Държавна агенция по пътна безопасност, която трябваше да бъде флагман на всички тези процеси. Ние 5 години чакаме да имаме ново законодателство в сферата на пътната безопасност, защото видимо не можем да се справим с този проблем“, заяви той, като уточни, че за периода от 13 март до 24 април миналата година са загинали в пътно-транспортни произшествия 56 човека.

„Тази година от 13 март до 24 април са загинали 51 човека от коронавирус. Значи ние направихме щаб, цялата държава спряхме, защото трябва да спрем пандемията и ние наистина трябва да я спрем. А пандемията, че гинем като мухи в пътно-транспортни произшествия по нашите пътища нехаем и някакси го приемаме. Свикнахме да загиваме и да чакаме кой ще бъде следващия. Защо създадохме цяла агенция, която в момента я няма, на сайта ѝ няма качено нищо?“, попита Богдан Милчев. Според него премиерът трябва да потърси отговорност от хората в тази агенция, защото към момента безопасността по пътищата се управлява по телевизора.

„Основният проблем е, че присъдите са условни. През 2011 син на прокурор помете двама души, които се разхождаха по тротоара, и се размина с условна присъда. Всичко минава административно и с глоба, тогава защо се правят тези предложения?“, попита Милчев.

По думите му само 2% от участниците в тежките катастрофи са употребили алкохол, наркотици или са неправоспособни. А 70 човека всяка година загиват, защото напускат пътното платно – не виждат маркировката или заради нещо друго, посочи той и призова журналистите да не оставят този случай и да търсят докрай истината за смъртта на Милен Цветков.

„Статистиката показва, че 1,8 българи си отиват всеки ден по този начин, както господин Цветков. Това е пандемия. Ако българското правителство и премиерът наистина обича народа си, показа го с този щаб и с това, че може да управлява сигурността, нека да се захванем и да създадем щаб от експерти и да оправим пътно-транспортните произшествия. Не можем да даваме тези свидни жертви“, категоричен бе Богдан Милчев.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес