Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо 3 млн. лв. струва интелигентната система на АМ "Струма", която обаче не предотврати тежка катастрофа

15 февруари 2019, 18:00 часа • 5392 прочитания

След тежката катастрофа на автомагистрала "Струма" от 5 февруари, при която се сблъскаха 30 автомобила, един човек загина, а 14 души бяха ранени, като основна причина бе посочена гъстата мъгла. Инцидентът стана на новия участък от аутобана между Сандански и село Дамяница.

От Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) изрично обясниха по-рано, че в района между Кресна и Сандански има изградена техническа инфраструктура за интелигентна транспортна система (станции за броене на превозни средства, управление на трафика, видеонаблюдение, информационни табла, измерване на превозните средства и метеорологично наблюдение), но няма общ център за управление на трафика. Или с други думи – има билбордове, но няма как да им се подава релевантна информация за трафика, защото все още не е осигурена необходимата опция. Уточнението дойде и като отговор на обвиненията, че интелигентната система не е известила за наличие на мъгла в участъка на катастрофата.

Междувременно инж. Дончо Атанасов от Агенцията посочи в интервю за Нова телевизия, че и при действаща система нямало как да се предвиди четири километра преди участък с мъгла да се покаже на информационно табло, че има зона с намалена видимост, защото приложената камера към съответното табло преди мъгливото пространство не обхващала толкова голямо разстояние.

Поради множеството неясноти около иновациите на АМ "Струма", Actualno.com изпрати няколко въпроса до АПИ с молба за разяснение как точно ще работят новите системи.

Става ясно, че интелигентните уреди ще имат общ център за управление на трафика, който ще заработи след завършването на строителните работи на участъка между Благоевград и Крупник, тъй като изграждането му е предвидено в лот 3.1 на АМ „Струма“. От АПИ посочват, че временният контролен център за управление на трафика ще е в сградата на областното пътно управление в Благоевград. Планирано е и да бъде готов до края на април.

От отговорите на запитването ни става ясно, че 10 оператори ще работят по предварителни разчети в управлението, което ще функционира в 24-часов режим. "Операторите ще имат достъп до всички камери и сензори, монтирани по трасето на магистралата. Видеонаблюдението ще се осъществява чрез видеостена, на която в реално време ще се проследява пътната обстановка. Освен това операторите ще могат да управляват съдържанието на информационните табла", поясняват още от АПИ.

Оттам посочват, че интелигентни системи за управление на трафика поетапно ще бъдат внедрени и на изградените вече участъци от АМ „Струма“ от София до Благоевград и от Сандански до Кулата, както и на всички магистрали у нас. В момента АПИ провежда тръжна процедура за избор на изпълнител на интелигентна транспортна система на АМ „Тракия“, поясняват от Агенцията.

Освен това изграждането на иновациите на лот 3.1 и лот 3.3 на АМ „Струма“ е част договорите за изпълнение на строително-монтажните работи. Построяването на контролен център и интелигентната система на строящия се в момента лот 3.1 и готовия вече лот 3.3 струва 2,9 млн. лв., посочват още от АПИ.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес