Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) питат министър-председателя Кирил Петков за алтернативните доставки на природен газ. Едновременно с това организациите изразяват в своя позиция за тол системата подкрепа за исканията на автомобилните превозвачи и спедиторите.
Публикуваме писмото и позицията на БСК и АОБР без редакторска намеса.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
След спирането на доставките на природен газ за Република България от страна на Руската федерация бяха осигурени алтернативни доставки. Значителна част от тях е благодарение на танкери с втечнен природен газ.
Правителството обяви, че „Булгаргаз“ ЕАД е закупил два танкера, които са достатъчни да задоволят търсенето в страната до края на юни 2022 г. От правителството беше дадена и информация, че се търси дългосрочно решение за гарантиране на доставките.
Понастоящем, обаче, бизнесът и обществото все още не са информирани дали има подписани споразумения за дългосрочна доставка на природен газ от алтернативни на „Газпром“ доставчици.
Призоваваме правителството да обяви на какъв етап са евентуални преговори за доставка на природен газ, защото е изключително важно да се знае дали те са гарантирани не само за юли 2022 г., но и в дългосрочен порядък.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК
и председател на АОБР за 2022 г.,
по поръчение на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ
ПОЗИЦИЯ
на Асоциацията на организациите на българските работодатели
относно
работата на тол системата, включително Тарифата за обхвата и таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа
Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) изразява своята принципна подкрепа по отношение исканията на автомобилните превозвачи и спедиторите относно тол системата и тол таксите в страната, като предлагаме следното:
I. Мерки за намаляване на инфлационния индекс, в резултат на прилагането на тол системата:
1. Ние сме против предложението за увеличение на таксите и обхвата на тол системата, предложен в проекта на ПМС.
2. Призоваваме към запазване на тол таксите в сегашния им размер до края на 2022 година.
3. Настояваме за изготвяне на план за постепенно и плавно увеличаване на пътните такси като размер с ясен времеви хоризонт.
II. Механизми за увеличаване на приходите от тол такси:
1. Включване в обхвата на тол системата на някои второкласни пътища, по които се наблюдава интензивен транзитен трафик.
2. Облагане на транзитните второкласни пътища със същите такси, с които се облагат и първокласни пътища и магистрали, тъй като качеството на цялата пътна мрежа в България е сходно.
3. Въвеждане на забрани чрез пътни знаци за преминаване на превозни средства, извършващи транзитни превози, по останалата пътна мрежа. Забраните да се въвеждат съгласно Закона за движение по пътищата, с пътни знаци и да важат независимо от държавата на регистрация на превозното средство.
4. Облагане на тол таксите с ДДС.
III. Запазване правата и интересите на местния бизнес и българските потребители:
1. Въвеждане на отстъпки в тол таксите за обем изминато разстояние на месец на превозно средство. Отстъпките следва да важат за пробег над 3000 км., над 5000 км. и над 7000 км. на месец по платената пътна мрежа.
2. При констатирани нарушения с оглед недекларирани тол сегменти следва да се предостави седемдневен срок на превозвача да заплати незаплатените участъци от платената пътна мрежа и едва тогава да се пристъпва към начисляване на компенсаторна такса и максимален тол за деня.
АОБР апелира за своевременно намиране на решения от страна на държавата по горните искания.