До 2014 г. се планира постепенно намаляване на българския контингент, като през 2013 г. ще се изтегли охранителната рота от Кабул, а останалото участие се запазва до 2014 г., заяви министърът на отбраната, който взе участие в Срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, Белгия, съобщиха от пресцентъра на МО, предаде БГНЕС.
Министър Ангелов каза още, че след 2014 г. България разглежда възможността да участва в обучението и подготовката на афганистанските сили за сигурност, съвместно със съюзниците ни от НАТО. През първия ден от срещата бяха обсъдени операциите на Алианса, като основният акцент беше поставен върху операцията на НАТО в Афганистан (ISAF). Бе обсъден напредъкът на процеса на преход за поемане на отговорността за Афганистан от Силите за сигурност на страната и неговото завършване до края на 2014 г.
Министър Аню Ангелов информира съюзниците за приетата в края на 2011 година от българското правителство "Стратегия за трансформиране на участието на въоръжените сили на Република България в операцията на ръководените от НАТО международни сили за поддържане на сигурността в Афганистан", която очертава рамката на предстоящото трансформиране на българския контингент. Бяха обсъдени и протичащите реформи в Алианса, насочени към по-голяма ефективност на работата и икономия на ресурси. Министрите потвърдиха необходимостта от запазване темпото на изпълнение на решенията по реформата на агенциите на НАТО и преминаването към новата Командна структура на Алианса.
Бе проведена отделна дискусия по напредъка на инициативата за "интелигентна отбрана". Акцент в обсъждането беше развитието на проектите за изграждане на способности на НАТО в дългосрочна перспектива. В заседанието участва и върховният представител по външна политика на ЕС баронеса Катрин Аштън, която подчерта важността на координираното сътрудничество между НАТО и ЕС в контекста на Инициативата на ЕС за обединяване и споделяне на способности. В изказването си министър Аню Ангелов съобщи, че България вече работи, в качеството на водеща страна, по подготовката на два проекта в рамките на инициативата за "интелигентна отбрана". Той отбеляза значението на този нов модел на работа и необходимостта от информираност на обществото при изграждане на колективни способности. Министър Ангелов изтъкна необходимостта от ангажиране на страните-партньори и избягване на дублирането на усилията с ЕС.
В светлината на дневния ред на Срещата на върха на НАТО в Чикаго през май 2012 г. на работна вечеря министрите на отбраната дискутираха етапа на развитие на проекта на НАТО за противоракетната отбрана, както и въпроси за сдържащия и отбранителен потенциал на съюза.
Днес срещата продължи със заседания с партньорите в операциите на НАТО в Косово (KFOR) и в Афганистан (ISAF). Непосредствено след завършване на срещата министър Ангелов отпътува за Мюнхен, където ще участва в годишната Конференция по въпросите на сигурността.