3 хил. деца са родени от деца през 2018 година, а страната ни е с един от най-високите показатели за тийнейджърска раждаемост. Това коментира Елица Димитрова, демограф към БАН, относно тревожните данни за спада на раждаемостта в страната ни. По думите ѝ трябва да мине годината, за да бъдат събрани и обработени данните за минал период. Димитрова потвърди, че всяка година в България се раждат 1000 деца по-малко.
Остава висок относителния брой на ражданията до 18 години и след 35 години, но в най-подходящата за раждане възраст между 18 и 30 - относителният дял намалява. Димитрова допълни още, че нараства и делът на жените над 40 години, които раждат.
Според социалния антрополог Харалан Александров – тенденцията е ясна - българката първо иска да осигури условия за отглеждането на детето и с това приличаме на развитите европейски общества.
"Лошата новина, е че това ще изкриви в дългосрочен план структурата на населението, което застарява драматично и това ще застраши пазара на труда. Това е изборът на цивилизованите общества, не е така в традиционните общества", обясни още антропологът в ефира на bTV.
По думите му все по-късната възраст за раждане при жените бележи края патриархата.
Александров допълни, че трябва да се "преборим с възгледа, че България ще бъде резерват.... Еколози и зелени вярват, че най-доброто, което може да се случи на тези територии на България е просто да няма хора, които да пречат на животните, но очевидно това не работи за възпроизвеждането на българската популация."