Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

22 страни в цял свят не позволяват да има секции за изборите в България на 12 май

02 април 2013, 13:06 часа • 4546 прочитания

България е изпратила ноти до 103 страни с искане в тях да се проведат парламентарни избори. Това заяви представителят на МВнР Димитър Япраков, предаде БГНЕС.

Подготовката на изборите в чужбина, съгласно Изборния кодекс, се ръководи от Централната избирателна комисия, но се осъществява и организира от Министерство на външните работи и по-конкретно от дипломатическите и консулските представителства.

До днес сме получили положителен отговор от 38 страни, а 22 държави от всичките тези 103 не позволяват да се образуват Секционни избирателни комисии извън дипломатическите и консулските представителства. "Това са Алжир, Армения, Китай, Египет, Етиопия, Унгария, Грузия, Индия, Китай, Иран, Япония, Ливан, Украйна, Йемен, двете Кореи и др", изброи Япраков и добави, че причината тези страни да не разрешават е законодателна, както и в това, че в много от тях има напрегната ситуация със сигурността.

"Колко държави окончателно разрешават или не да се проведат избори извън нашите мисии това днес с пълна точност не можем да кажем все още. Ще можем да го кажем, когато наближат сроковете. Повечето държави искат конкретни срокове за конкретни населени места, в които ние искаме да правим СИК, а за това трябва да имаме данни от заявленията. На базата на тези изявления ЦИК решава, къде да се правят комисиите", заяви Япраков и добави, че след 20 април се очаква да имаме тази пълна картина на СИК по държави.

Заявления за гласуване от чужбина

Япраков посочи, че вторият етап от подготовката на изборите в чужбина включва подаването на заявления.

"МВнР стартира тази кампания на 19 март. ЦИК съответно се присъедини и от 28 март пусна в действие електронна платформа на техния сайт, на който българските граждани в чужбина могат да се регистрират по електронен път", каза той.

Съгласно последните промени подаването на заявления става по два начина: 1. Традиционен на хартия, собственоръчно подписано заявление, което се подава или лично или се изпраща по поща или куриерска поща в дипломатическите представителства и консулства; 2. На електронната платформа на сайта на ЦИК, където гражданите могат да се регистрират.

"Условието е в населеното място, където имаме консулско или дипломатическо представителство, 20 са достатъчни за образуването на СИК. Там където няма 100 са достатъчни за образуването на СИК", заяви Япраков.

Той подчерта, че с решение на ЦИК от 30 март колективни заявления не могат да се изпращат. "За валидни се смятат само индивидуално подадени такива изявления по пощата, или лично донесени", уточни представителят на МВнР.

Япраков направи и едно важно уточнение за постъпилите по електронна поща. Именно това беше начина, по който гражданите бяха улеснени да подават през 2011 година, чрез подписано и сканирано заявление. "Тази година за парламентарните избори няма да се приемат за валидни подобни изявления", подчерта той.

Япраков съобщи и данните за подадените до момента заявления. В Турция има 307 подадени хартиени заявления: в Истанбул – 205 /откриването на две секции/, в Бурса и селището Кьорфес ще има по една секция. В САЩ са подадени 61 заявления, но имайки предвид степента на проникване на новите технологии там /интернет/ те навярно ще бъдат много повече. В Германия – 59, Кипър – 144, Великобритания – 130, Франция – 27, Испания – 88, Швейцария – 44, Люксембург – 48.

Общо до днес са подадени 1378 заявления, като техният брой постоянно ще расте, уточни Япраков. Според него се очаква разкриването на около 250 секции, може и по-малко. За парламентарните избори през 2009 са били открити 274 секции в 58 държави, добави той.

Наблюдатели

Народното събрание задължи със свое решение МВнР да покани международни наблюдатели, припомни Япраков. Информацията ще се получава директно от тези мисии, веднага след като те се конституциират в България. Те имат тази практика, това е тяхно задължение и те ще си дават пресконференции. "Очакваме общо три мисии", каза Япраков.

1. ОССЕ/Бюрото за демократични институции и права на човека вече взе своето решение да изпрати стандартна мисия, която включва 220 краткосрочни наблюдатели и 22 дългосрочни наблюдатели, които ще пристигнат на 15 април и ще останат до 16 май. Ще има и още 10 души предварителен екип, които да подготвят логистиката.

2. ПАСЕ потвърди също участие. На 4-5 април предстои да се състои една предварителна мисия на ПАСЕ. Те ще разположат една мисия от наблюдатели в състав 22 души.

3. Очакваме мисия и от Парламентарната асамблея на страните от Черноморското икономическо сътрудничество. Организацията е потвърдила желанието си да наблюдава, но все още нямаме ясни параметри.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес